Napisany przez 17:46 Instalacje elektryczne, Podstawy, SEP 109 komentarzy

Połączenie wyłączników schodowych i krzyżowych

Wyłączniki schodowe służą do załączania i wyłączania oświetlenia dowolnym, jednym z dwóch wyłączników. Z kolei jeżeli oświetlenie ma być sterowane więcej niż dwoma wyłącznikami, potrzebne są wyłączniki krzyżowe. Zasada połączenia takich wyłączników jest bardzo prosta. Pomiędzy nimi niezbędne jest jednak połączenie.

Wyłączniki schodowe służą do załączania i wyłączania oświetlenia dowolnym, jednym z dwóch wyłączników. Z kolei jeżeli oświetlenie ma być sterowane więcej niż dwoma wyłącznikami, potrzebne są wyłączniki krzyżowe. Zasada połączenia takich wyłączników jest bardzo prosta. Pomiędzy nimi niezbędne jest jednak połączenie. Poniżej znajduje się schemat połączenia dwóch łączników schodowych, przy wykorzystaniu łączników firmy.

schodowy

Do pierwszego łącznika należy doprowadzić przewód fazowy (L), a do drugiego podłącza się lampę. Przy czym do lampy należy doprowadzić niezależnie przewód neutralny (N) oraz ochronny (PE). Pomiędzy łącznikami niezbędne jest połączenie przy wykorzystaniu dwóch przewodów.

Wzory schematów instalacji fotowoltaicznej - plik do edycji

Na poniższym rysunku znajduje się schemat połączeń przy wykorzystaniu trzech wyłączników. Dwa z nich to łączniki schodowe, a pomiędzy nimi znajduje się łącznik krzyżowy. Łączników krzyżowych pomiędzy schodowymi może być dowolna ilość.

krzyzowy

Do pierwszego łącznika schodowego doprowadza się przewód fazowy (L), a lampę podłącza się do drugiego łącznika schodowego. Pomiędzy wszystkimi łącznikami należy wykonać połączenie przy wykorzystaniu dwóch przewodów. Tak jak w poprzednim przypadku, do lampy trzeba doprowadzić także przewód neutralny (N) oraz ochronny (PE).

(Visited 307 992 times, 1 visits today)
Wzory schematów instalacji fotowoltaicznej - plik do edycji