Połączenie wyłączników schodowych i krzyżowych
Wyłączniki schodowe służą do załączania i wyłączania oświetlenia dowolnym, jednym z dwóch wyłączników. Z kolei jeżeli oświetlenie ma być sterowane więcej niż dwoma wyłącznikami, potrzebne są wyłączniki krzyżowe. Zasada połączenia takich wyłączników jest bardzo prosta. Pomiędzy nimi niezbędne jest jednak połączenie. Poniżej znajduje się schemat połączenia dwóch łączników schodowych, przy wykorzystaniu łączników firmy.

 

 

 

 

schodowy

Do pierwszego łącznika należy doprowadzić przewód fazowy (L), a do drugiego podłącza się lampę. Przy czym do lampy należy doprowadzić niezależnie przewód neutralny (N) oraz ochronny (PE). Pomiędzy łącznikami niezbędne jest połączenie przy wykorzystaniu dwóch przewodów.

Na poniższym rysunku znajduje się schemat połączeń przy wykorzystaniu trzech wyłączników. Dwa z nich to łączniki schodowe, a pomiędzy nimi znajduje się łącznik krzyżowy. Łączników krzyżowych pomiędzy schodowymi może być dowolna ilość.

krzyzowy

Do pierwszego łącznika schodowego doprowadza się przewód fazowy (L), a lampę podłącza się do drugiego łącznika schodowego. Pomiędzy wszystkimi łącznikami należy wykonać połączenie przy wykorzystaniu dwóch przewodów. Tak jak w poprzednim przypadku, do lampy trzeba doprowadzić także przewód neutralny (N) oraz ochronny (PE).
(Visited 231 726 times, 1 visits today)

109 myśli na temat “Połączenie wyłączników schodowych i krzyżowych

 1. Świetny opis i przejrzyste rysunki. W końcu pojąłem jak to podłączyć!
  Dzięki i pozdrawiam!

 2. Również podzielam pogląd. Bardzo proste wyjaśnienie – gratuluję autorowi

 3. świetnie wyjaśnione, dzięki

 4. Świetny opis i schemat. Bardzo pomocny artykuł.
  Pozdrawiam!

 5. A wyłącznik podwójny schodowy jak podłączać aby gasić i zapalać dwa obwody z dwóch miejsc ?

 6. panowie a jak podłączyć włącznik schodowy skoro w pierwszej pusce mam przewód zasilający przewód do óświtlenia i przewód łączący drugą puszkę

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Jeśli przewód łączący puszki ma 3 żyły, to 2 można wykorzystać jako przewody “korespondencyjne” a trzeci jako wyjście na lampę.

 7. Witam
  Po wprowadzeniu się do mieszkania w bloku w kuchni mam dwa włącznik. Od samego początku nie działają tak jak powinny. Gdy zgasiłem na w jednym z wyłączników to nie mogłem zapalić już drugim i odwrotnie. Okazało się że były podłączone złe włączniki (standardowe).Kupiłem włączniki schodowe i chciałem je podłączyć Mieszałem przewodami i niestety nie mogę podłączyć tak, żeby było dobrze. Czy ktoś może mi poradzić jak je podłączyć dodam że jestem laikiem. ( W puszcze mam po trzy kable koloru Niebieskiego [po sprawdzeniu próbówka świeci się] brązowego [ próbówka nie świeci się] oraz czarnego [ próbówka świeci się] czy ktoś mi jest w stanie pomóc ? Bardzo proszę o pomoc

  • Jeśli po wyjęciu wyłączników świeci Ci się próbnik na niebieskim to skorzystaj z usług kogoś wykwaliwikowanego, bo coś jest mocno nie tak.

   • Nie koniecznie, może ma wkręconą żarówkę, a wtedy jak najbardziej neonówka świeci na “niebieskim” – powinieneś wiedzieć dlaczego.

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Proponuję zacząć od rozrysowania sobie wszystkiego na kartce – przewody w wyłącznikach i w puszce. Następnie trzeba odnaleźć przewody które idą do wyłączników, przewód fazowy i przewód do lampy, ewentualnie też przewody pomiędzy wyłącznikami. Ilość i kolory przewodów w puszce niewiele nam mówią, bo nie wiemy co jest w puszkach od wyłączników, jak jest wykonane połączenie (pomiędzy wyłącznikami, czy z każdego wyłącznika do puszki). Przewody można odnaleźć “przedzwaniając” je, ale zwykłą probówką raczej tego Pan nie zrobi.

 8. Proszę o informację czy do takiej instalacji trzeba mieć też włączniki schodkowe czy wystarczą dowolne (ogólnie czy gdzieś w opisie jest informacja że te włączniki są schodkowymi)????

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Tak, muszą to być wyłączniki schodowe lub krzyżowe. Wyłączniki te są oznaczone tak jak na zdjęciach we wpisie oraz jest to napisane na opakowaniu.

 9. Witam chce połączyc cztery włączniki do jednej lampy.
  Schemat + opis
  Z gory dziekuje za pomoc

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Schemat jest podobny jak dla połączenia trzech wyłączników. Należy po prostu w szereg włączyć jeszcze jeden wyłącznik krzyżowy i połączyć go tak samo jak ten na rysunku. Wyłączniki schodowe powinny znajdować się na początku i na końcu linii.

 10. A jak podłączymy dwie oprawy awaryjne do dwóch wyłączników schodowych oraz do jednego krzyżowego?

 11. Witam. a jak mam podłączyc 2 przełączniki schodowe, gdy w pierwszej puszce na dole mam przewod N, PE i L a na gorze tak samo N, PE i L ? czyli ze schematu wychodzi na to ze w pierwszej puszce w przełączniku wpinam przewod L a N i PE mostkuje, to w drugiej puszcze w przełączniku wpinam zmostkowane przewody N i PE tak jak na rysunku a co z przewodem L wpinam od gory w przełączniku ? dziekuje za pomoc.

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Pierwszy wyłącznik: Zasilanie-faza (L) + dwa przewody transmisyjne
   Drugi wyłącznik: dwa przewody transmisyjne łączące z pierwszym wyłącznikiem + Lampa-faza (L)

   • Po takim podłączeniu przelacznik działa tylko tak że gdy zapale światło jednym i zgaszeniu drugim to kolejny raz już nie zapale pierwszym tylko najpierw a drugim a zgasić mogę dopiero pierwszym :/ co robię źle?

 12. dzięki wielkie za ten schemacik 🙂 zaczynam dopiero przygodę z elektryką i coś takiego jest bardzo pomocne.

 13. Naprawdę świetny opis, zdjęcia i wyjaśnienie! Jestem początkującym elektrykiem i sporo czytam i uczę się oprócz praktyki, z różnych źródeł, m.in. też z sieci.. akurat podłączanie wyłączników w różnych konfiguracjach już dawno mam opanowane i przetrenowane w licznych podłączeniach w praktyce, ale ten opis jest po prostu świetny i szkoda, że nie trafiłem na niego wtedy jak się tego uczyłem bo teraz patrząc jest to super lekcja dla tych, którzy chcieliby się nauczyć co i jak.
  Pozdrawiam autora!

 14. Witam,
  proszę o poradę jak połączyć podwójny łącznik schodowy z dwoma pojedynczymi tak aby sterować dwoma kinkietami (podwójny przy drzwiach , pojedyncze pod kinkietami)z góry dziękuję.

 15. Ps. Chodzi o łączniki legrand cariva

 16. Witam, czy jest możliwość włączenia dwóch źródeł światła z 3 punktów ale włącznikami dwu klawiszowymi?
  Bardzo prosiłbym o schemat ewentualnie ile żył muszę dodać do zwykłego schematu?
  Pozdrawiam Grzesiek

 17. Witam. Chciałbym poznać swój schemat podłączenia światła w piwnicy. Mam 3 włączniki, każdym z nich można w każdym momencie włączyć i wyłączyć światło. Najdziwniejsze jest to że do każdego z włączników doprowadzony dwu żyłowy przewód. Nie mogę tego zrozumieć :/

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Witam, widocznie w obwodzie jest wykorzystany automat schodowy 🙂

  • Witam.
   Podlaczylem ze schematu dwa wlaczniki klatkowe z jedną zarowką i wyniknał po zaswieceniu wlacznikiem swieci ale gdy zgasze odwrotnie juz nie da zaswiecic zarowki.Nie ukrywam jesem lajkiem z elektryka,wiec prosze co mi moze umknęło. Dodam ze zarowke podlaczylem przez kabel N

 18. Witam, proszę o informację jak wykonać połączenie. Podwójny włącznik światła. Jednym przyciskiem włączam 3 halogeny w suficie podwieszanym, drugim przyciskiem włączam 3 inne halogeny w suficie podwieszanym. Dodatkowo chciałbym zamontować czujnik ruchu (PIR sufitowy do zabudowy) tak aby włączał jeden zestaw 3 halogenów. Czujnik ruchu – model MCE20 producent MACLEAN. Pozdrawiam Sebastian

 19. witam. Czy schemat z dwoma wyłącznikami będzie identyczny jesli zamiast jednej lampki będzie 6 lampek? Chce by 6 ledow na schodach było włączanych i wyłączanych na parterze i na pietrze.

 20. Super artykuł! Przepraszam, za może głupie pytanie, ale czegou zyć(jakiego rodzaju złączek)już do podłączenie opraw wschodach,bądz w suficie?

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Dziękuję. Przewody można polutować, połączyć złączkami skręcanymi albo typu WAGO

 21. Jest też możliwy układ połączeń z żarówką pomiędzy wyłącznikami schodowymi i oboma przewodami zasilania (faza i zero), przełączanymi przez wyłączniki. Może komuś się taki układ przyda? Ale wtedy na oprawce żarówki bieguny zasilania (faza i zero) pojawiają się zamiennie! Przypomnę zasadę montażu żarowek: faza powinna być na środkowym wyprowadzeniu, a na bocznym gwincie zero – w razie stłuczenia szkła i konieczności wykręcenia faza jest niedostępna.

 22. Wiatam. Kupiłem dom piętrowy i na każdym z piętrze światło na klatce schodowej zapala się osobno. Chciałbym to przerobić tak aby na jednym z trzech wyłączników można było zapalać – wyłańczać oświetlenie. Klatka ma też trzy osobne żarówki dla każdego z pięter. Moge prosić o jakiś schemat. Z góry dziękuję.

 23. Chciałem wymienić zwykłe żarówki na LED na klatce schodowej z wyłącznikiem schodowym 220V.
  Po wkręceniu pierwszego LED było OK ale przy drugim LED pierwszy zaczął mrugać ! /wyłącznik wyłączony/ przy trzecim LED to samo- mrugają.Włączam przełącznik – zapalają się wszystkie trzy normalnie. Wyłączam nie gasną całkowicie ale wszystkie trzy słabo świecą ! Po wkręceniu jednej normalnej żarówki układ zadziałał normalnie ! DLACZEGO ?

  • A czy któryś z przełączników posiada podświetlenie(diodę)? Taka dioda przepuszcza napięcie. Co może skutkować “jarzeniem” się led-ów, gdyż nie potrzebują one 230V żeby się zapalić.

 24. Świetny opis i zdjęcia. Bardzo mi pomogło. Dziękuję i pozdrawiam

 25. Witam. Mam problem przy podlaczeniu wlacznika schodowego. W sypialni nie mialem problemu z podlaczeniem ale w pokoju sie okazuje ze mam w jednej puszce 2 kable czarne 1 niebieski i 1 zolto-zielony a w drugiej puszce 2 kable czarne 1 czerwony. Moje pytanie gdzie podpiac ten zolto-zielony jezeli we wlaczniku(schneider) sa 3 miejsca?

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Witam,
   Na podstawie tych informacji nie da się nic powiedzieć. Przykro mi. Okazuje się że pomiędzy łącznikami jest puszka rozgałęźna, ale nie wiemy jak są w niej połączone przewody. Proponuję wezwać elektryka.
   Pozdrawiam

 26. Bardzo zrozumiały opis bez zbędnych informacji. Mam taką instalacje na schodach gdzie w 3 miejscach mogę włączać i wyłączać światło. Zastanawiam się nad zmianą owych wyłączników na czujniki ruchu na początku instalacji/dół i na końcu/góra lub tylko na jednym z końców. Czy to zadziała? Mam już czujniki i nie chciałbym ich spalić metodą prób i błędów. Z góry dziękuję za poradę.

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Będzie działać. Trzeba wszystkie czujniki połączyć równolegle – jeśli jakikolwiek załączy to włączy się światło. Jeżeli wszystkie się wyłączą to światło zgaśnie.
   Oczywiście istotne jest żeby w puszkach po łącznikach odpowiednio połączyć przewody.

 27. Jestem muzykiem i nic nie mam wspólnego z elektryką, gratuluję opisu i rysunków, wytłumaczone “Jak chłop krowie na miedzy” dzięki temu opisowi sam wykonałem biały montaż w swoim domu

 28. Czy da się połączyć 3 podwójne włączniki krzyżowe do włączania 2 różnych świateł z trzech różnych miejsc?

 29. Dzień dobry, czy jest mozliwe połączenie dwóch włączników schodowych, ale jeden będzie podwójny (dwuklawiszowy) a drugi pojedynczy? Chodzi o to aby wyłącznik podwójny zapalał dwie różne lampy a pojedynczy gasił i zapalał obie jednocześnie (nazwałbym go: master switch). będzie chyba trudne, prawda?

 30. Wszystko ladnie i pieknie -tylko po co kiedy wystarczy zastosowac wylacznik bistabilny

 31. Witam,
  mieszkam w budynku z lat 70. Nie wiem, jaki mam typ sieci zasilającej, ale do mieszkania wchodzą tylko dwa przewody: N i L. Chciałbym zainstalować dodatkowy wyłączni światła wewnątrz łazienki ( aktualnie mam go na zewnątrz, w miejscu od strony zawiasów drzwi, a wiec trudno dostępnym. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

 32. Witam mam problem podłączyłem trzy wyłączniki schodowe oczywiście po środku wyłącznik krzyżowy i nie działa dobrze schemat sprawdzałem chyba ze 20 razy wszystko jest podłączone jak ma być co to może być
  Pozdrawiam

 33. Witam, mam 2 korytarze, w jednym 1 lampę w drugim 2 lampy. Chciałem na początku połączyć to tak ze pierwszy korytarz na 2 włącznikach schodowych i drugi ten na 2 lampy tak samo. Teraz się zastanawiam bo chcialbym zapalać światło przechodzić przez korytarz gasić je zapalac te 2 lampy w 2 korytarzu przechodzić i gasić. Oczywiscie czasami pewnie bedzie potrzebne swiatlo w obu korytarzach. Radzicie jakieś lepsze rozwiązanie niż 4 wyłączniki cschodowe?

 34. Witam,
  Mam takie połączenie jak na powyższym rysunku. Spaliła mi się żarówka. Po wymianie żarówki istne losowanie którym włącznikiem mogę włączyć. nie da się przewidziec którym mogę to zrobić.
  Proszę o pomoc. zaznaczam że wymieniłem wszystkie włączniki na nowe.

 35. Witam poszukuję włącznika krzyżowego lub schodowego z 3 przyciskami, jednak do tej porty nie udało mi się czegoś takiego namierzyć, może ktoś podpowiedzieć gdzie takowy znaleźć?

 36. Co w przypadku, gdy zostaną zastosowane łączniki wymagające obecności przewodu ochronnego PE ?

 37. Witam,interesuje mnie ten układ tylko rozbudowany np.na 3 lampy np.po jednej na pietrze .Jakby to wyglądało i czy zawsze podpina się wszystkie lampu do ostatniego włącznika schodowego?Mógłby pan przedstawić taki schemat ,przejrzysty?

 38. Witam, mam na klatce dwa włączniki, gdzie jedym włączam światło a drugim je wyłączam. Podłączyłem w ich miejsce czujki ruchu z czego tylko jedna działa. Jak powinny być podłączone, żeby działały obie? W puszkach 3 przewody czarny, niebieski i żółto-zielony.

 39. Witam.
  Pieknie i przejrzyscie schemat z trzema wlacznikami ale jak podlaczyc dwie zarowki pierwsza przy pierwszym wlaczniku a druga zarowka przy trzecim wlaczniku?
  Z gory dziekuje za odpowiedz

 40. Witam,
  czy jest możliwość podłączenia przełącznika schodowego podwójnego mając możliwość użycia między nimi tylko trzech przewodów (tyle jest w ścianie pierwotnego przełącznika a z różnych przyczyn nie mogę kuć na części ściany, gdzie idą kable z pierwotnego przełącznika). Zdawało mi się, że gdzieś widziałem taki schemat, że drugie światło jest warunkowe, zależne. Generalnie chodzi o to, by dwa światła dawało się wyłączyć z dwóch przełączników definitywnie, ale jeden przełącznik może nie musieć włączać jednego ze świateł (jeśli np. w drugim przycisku jest takie ustawienie, że zapali dwa światła to ok, a jeśli jest inaczej przełącznik, to najwyżej zapali tylko jedno). Drugi z przełączników, na ścianie, na której można kuć ma gasić wszystko, ale zapalać może “warunkowo” jedno lub dwa światła. Może też być pojedynczy. Natomiast ten na ścianie bez kucia jest głównym i musi mieć możliwość zapalania obu świateł. Mam nadzieję, że poprawnie wytłumaczyłem.
  Dopuszczam też “roboczego użycia” N jako jednego z komunikacyjnych (odpowiednio porozłączam i wtedy z przełącznika o kinkietu będę miał 4 wolne żyły a do drugiego przełącznika mam dowolność, bo ta część może być kuta. Będę miał do dyspozycji 4 przewody między przełącznikami, ale do kinkietu nie będzie dochodziła żadna żyła N z pierwotnego przełącznika. Czy w tej sytuacji mogę do światła “pożyczyć” N z gniazdka z innej ściany (pytam, bo być może jest to niewłaściwe z innych powodów, o których nie wiem)?
  Dziękuję za ewentualną odpowiedź.

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Nie “pożyczamy” N, chyba że jest to ten sam obwód.
   Można tak połączyć jak Pan sugeruje, ale nie będzie to wyłącznik schodowy

 41. Można podpiąć jedna lampe we włącznik krzyżowy ?
  Mam dwie schodówki i pomiędzy krzyżowy z gniazdkiem …na jednej mam zasilanie następnie piec przewodów idzie do krzyżowego i dalej piec do schodowki i tam jest wpięta lampa ….logicznie myśląc mogę podpiąć jeszcze jedna lampe na krzyżowy skoro mam zero i ochronny ?

 42. Witam
  Mam problem jak podłączyć dwa czujniki zmierzchowe pod wyłączniki światła połączonych schodowo.tzn z jednego muszę bezpośrednio podłączyć czujnik natomiast drugi mam zodbiornika ( żarówka) i zrobić rozprowadzenie dodatkowych lamp

 43. A jeżeli jest budynek 4 pietrowy i potrzebne jest połączenie 5 przełączników, swieczników …..i oczywiscie 5 zarowek…to jak to podłączyć?

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Wszystko zależy od tego jak ma działać całe oświetlenie. Jeżeli ma być to połączone w prostym układzie jak z artykułu, to wystarczy dokładać w szeregu kolejne wyłączniki krzyżowe. Po dodatkowe schematy, których nie ma w artykułach zapraszam do sekcji “Więcej schematów”

 44. Lepiej nie można już tego wyjaśnić 🙂 Super!

 45. A jakbym chciał podłączyć na 5 wyłączników…… jakich wyłączników użyć?…….jak to zrobić?

 46. Witam, a jeżeli dwa włączniki, których chciałbym użyć to będą włączniki podwójne? Czy schemat będzie bardzo się różnił od przedstawionego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 47. Witam,
  Mam tylko przewody zasilające N i L czy bez PE da radę zamontować? mam jeden włącznik a drugi chcę zamontować po drugiej stronie ściany(przewiercę dziurę w puszce na wylot)

 48. Witam, czy jest mozliwe podłączenie miedzy sobą dwóch potrójnych wyłączników schodowych tak by kazdy z przycisków z osobna obsługiwał osobny obwód z żarówką?

 49. Witam a jak wygląda taka sytuacja ze na środkowym wlaczniku który z teorii musi być krzyżowy mam zasilanie i przewody do lamp. Czy mam zasilanie zmostkowac i puścić na dół od 1 czy da się to zrobić na krzyzowym.

 50. Witam.
  Mam na wejściu do salonu potrójna puszke i w salonie tez mam i teraz chciałbym je połączyć aby moc zapalać i gasić światło w obydwu miejscach . Nad stołem , główne światło w salonie i nad telewizorem . Jak to zrobic aby to działało? Mam zamontowane puszki i chce teraz kable puścić i prosiłbym o rade. Pozdr

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Proszę wykonać okablowanie według schematu. Pozdrawiam,

   • Witam.
    Ja bede miał 3 lampy i 3 oddzielne zapalanie światła w dwóch miejscach.potrójne puszki mam już zamontowane. Mam wielka prośbę opisze mi pan jak to podłączyć czy jednym kablem do puszki i potem następnym do lamp. Jak to zrobic. Wszystko inne wiem ale z tym to główkuje.. Prosiłbym i szczegółowa wypowiedz. Dziękuje i pozdrawiam

 51. Czy to normalne, ze na biegunie ktory nie jest zwarty jest napiecie ok 100-125 V ?

 52. Witam. Ile łączników krzyżowych można umieścić pomiędzy schodowymi? (Jest hol. na początku wł. schodowy, później x.. krzyżowych i schodowy) ???

 53. Witam,
  Czy można zastąpić włączniki schodowe włącznikami krzyżowymi? Tzn zrobic układ z tylko krzyżowymi?
  Dziękuję

 54. Witam, mam pytanie odnośnie zastosowania czujnika ruchu w układzie trzech wyłączników. Mianowicie czy będzie to prawidłowe połączenie jeśli po prostu wepnę go równolegle między przewód fazowy a neutralny?

 55. Jedyne proste wyjasnienie, super strona. Mam czasami wrazenie, ze inni to tak tlumacza, zeby przypadkiem nikt niczego sie nie dowiedzial. Dopiero to zrozumialem.

 56. Dzień dobry,
  Szukam odpowiedzi jak zastąpić jeden z wyłączników schodowych czujnikiem ruchu Orno OR-CR-220 (z czujnikiem ruchu i zmierzchu). Podłączyłem pod L przewód pod napięciem a pod N (lub ten środkowy) jeden z przewodów korespondencyjnych ( a przynajmniej tak mi się wydaje). I tu właśnie pojawia się problem czujka nie działa jak planowałem. Tzn żarówki świecą, ale słabiej niż normalnie (w holu są 2 kinkiety z żarówkami LED po 8 W), a czujka nie reaguje na ruch. Schematy i więcej informacji na stronie :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3640969.html

 57. Jerzy Szymura

  Elektryk wykonał w moim domu instacjęooświetlenia klatki schodowej z dwoma wyłącznikami schodowymi i pomiędzy nimi krzyżowy, z tym że wszystko to łączniki z czujką ruchu (Legrand Sistena Live). Niestety układ źle pracuje. W dzień się nic nie świeci, a w nocy lampy świecą się cały czas mrugając od czasu do czasu. Nie wiem czy to nie wynika ze złego ustawienia czasów opóźnienia lub czułości. Ale jak je ustawić? Już dwóch elektryków nie potrafiło sobie z tym poradzić. A może taki układ jest w ogóle niedopuszczalny? Czy może mi Pan pomóc doradzając co zrobić?
  Pozdrawiam serdecznie

 58. A czy można podłączyć lampę do pierwszego włącznika schodowego, tan gdzie podłącza się zasilanie? Jak wtedy wygląda schemat? Byłoby w ten sposób, że pierwszy jest wyłącznik schodowy z zasilaniem i lampą potem krzyżowy i na końcu schodowy zamykający obwód, czy trzeba go jakoś mostkować, czy coś?

 59. Wielkie dzięki, czytelnie to opisałeś, pozdrowienia

 60. Cześć,
  mam pytanko czy do układu schodowego da się dodać drugą lampę tak aby zachować możliwość świecenia i gaszenia każdej osobno z obu włączników. Jeśli tak to jak i gdzie ją należy włączyć do istniejącego układu?? Prośba o info.

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Nie bardzo rozumiem…. Jeżeli 2 oprawy mają być zapalane osobno i każda z nich w układzie włączników schodowych, to potrzebny jest do każdej oprawy osobny układ łączników. Lub układ 2 łączników schodowych podwójnych.

   • Chodziło mi o dwie oprawy zapalane z dwóch istniejących łączników, więc chyba trzeba zastosować te podwójne i położyć dodatkowy 3-żyłowy przewód. Czy z uwagi na chęć ograniczenia kucia można układ schodowy przerobić na dwa pojedyncze 1 lampa i 1 włącznik?? Rozumiem, że wtedy jeden przewód transmisyjny trzeba przepiąć na zasilanie i tym samym przenieść zasilanie na drugi łącznik i co dalej??

 61. YouTube to przeoralem z 50 razy Non Stop ten sam szajs.. A tu proszę jedno zdjęcie za które w ostatni piątek postawił bym skrzynke piwa

 62. Polecam zmontować taki schemat i zobaczyć czy aby na pewno to działa l

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa