Dlaczego różnicówka wybija?
Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego może być spowodowane różnymi awariami. Zazwyczaj jednak można bardzo szybko zlokalizować uszkodzenie. Nie ma co panikować, trzeba tylko odpowiednio postępować – krok po kroku. W ten sposób możemy sami uruchomić pozostałą część instalacji, albo nawet zlokalizować uszkodzone urządzenie (np. odkurzacz, przedłużacz itp.)

Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym. W ochronie przeciwporażeniowej stanowi on element ochrony uzupełniającej i zalecane jest jego stosowanie we wszystkich nowych instalacjach elektrycznych. Przede wszystkim nie powinniśmy unikać jego stosowania ze względu na możliwość zadziałania – piszę o tym ponieważ z takimi opiniami spotkałem się bardzo wiele razy. Jeżeli wyłącznik różnicowoprądowy zadziałał, to znaczy że w instalacji jest uszkodzenie (lub coś jest niewłaściwie połączone, np. jakiś odbiornik, przedłużacz). Dzięki temu możemy uniknąć porażenia lub zapobiec pożarowi.

UWAGA: Jeżeli nie jesteś elektrykiem, nie masz uprawnień do pracy przy instalacjach elektrycznych – nie wolno Ci wykonywać żadnych prac poza załączaniem/wyłączaniem zabezpieczeń ani odłączeniem/podłączaniem urządzeń do gniazdek. Wszelkie pozostałe prace może wykonywać tylko wykwalifikowany elektryk.

Co robić jeśli „różnicówka wybija”?

 1. Wyłącz wszystkie zabezpieczenia i załącz RCD

różnicówka01W ten sposób eliminujemy uszkodzenia na przewodach neutralnych. Jeżeli udało się załączyć różnicówkę, przejdź do kroku 2.

Jeżeli nie udało się załączyć różnicówki:

 • Rozkręć rozdzielnię i odkręć wszystkie przewody neutralne od odbiorników
 • Załącz różnicówkę – jeśli się udało tzn. że uszkodzenie jest po stronie odbiorników – czytaj punkt kolejny. Jeżeli się nie udało tzn. że uszkodzony jest wyłącznik lub połączenia pomiędzy nim a wyłącznikami nadprądowymi.
 • Jeżeli udało się załączyć RCD – podłączaj kolejno przewody neutralne. Ten przewód przy którym RCD zadziała jest na obwodzie z uszkodzeniem. Zlokalizuj co to za obwód (gniazda? oświetlenie?). Przejdź do punktu 3 lub 4.
 1. Załączaj po kolei każde zabezpieczenie. To zabezpieczenie przy którym RCD zadziała oznacza uszkodzony obwód. Załącz pozostałe w celu sprawdzenia czy tylko na tym obwodzie jest uszkodzenie. Następnie zlokalizuj co to za obwód – czy są to jakieś gniazda? Może oświetlenie?
 2. Jeżeli jest to obwód gniazd – odłącz wszystko co jest do nich podłączone i załącz zabezpieczenie. Jeżeli RCD nie zadziałał, tzn. że uszkodzone jest któreś z urządzeń. W przypadku jeśli nadal nie można załączyć RCD – krok 5
 3. Jeżeli jest to obwód oświetlenia – uszkodzona może być lampa. Spróbuj wyłączyć łącznikami wszystkie lampy i załączyć RCD. Jeśli się udało, to załączaj kolejno łączniki (ten przy którym zadziała RCD, oznacza uszkodzony obwód). Teraz musisz rozebrać lampę, odłączyć i próbować załączyć zasilanie. W momencie kiedy Ci się uda – brawo, znalazłeś uszkodzoną oprawę. Jeżeli nadal nie można załączyć RCD – krok 5. Może się zdarzyć tak, że wyłączenie wszystkich lamp łącznikami nie pomaga i nie możesz załączyć RCD. Wtedy musisz rozebrać każdą oprawę po kolei, odłączać i próbować załączyć zasilanie.
 4. Uszkodzenie wewnątrz instalacji – rozbierz każdą z puszek i sprawdź czy wszystko jest ok, tzn. czy nie upalił się żaden styk lub przewód, czy żadne z połączeń nie jest luźne. Jeżeli nadal jest problem z załączeniem RCD, uszkodzony może być przewód. Odłączaj w puszkach przewody idąc od końca obwodu i próbuj załączyć zasilanie. W ten sposób zlokalizujesz uszkodzony odcinek.

Na temat samego wyłącznika różnicowoprądowego i sposobów jego podłączenia w różnych układach sieci możesz przeczytać tutaj.
(Visited 22 107 times, 1 visits today)

33 myśli na temat “Dlaczego różnicówka wybija?

 1. Bardzo fajny algorytm postępowania, z pewnością może przydać się w przypadku niewyjaśnionych zadziałań RCD. Wielkie dzięki, czekam na kolejną porcję praktycznej wiedzy.

 2. W końcu się dowiedziałem tego czego szukałem od dłuższego czasu!

 3. bardzo ciekawy artykuł, ale chyba jednak jak jest to polecane zostawię sprawy elektrykowi, a przynajmniej mężowi 😉

 4. Solidnie to rozpisałeś – rozwiązuje wiele wątpliwości dla laików i pewnie nie tylko dla nich 🙂

 5. Witam!a co w przypadku takiego zachowania,luż już anmoali.RCD zabezpiecza 5 obwodow,czas i prąd wyłączenia RCD na 4 obwodach niemal że identyczny bo 18mS oraz 24mA.zaś na 5 obwodzie czas wlaczenia raz dlugi raz dluzszy a z prądem podobnie,wywali ale daleko poza normami.Czy to juz magia?moze miec wplyw na to np slaby styk PE? Bo tylko to chyba mozna by podejrzewac.Jak uwazacie koledzy po fachu?pozdrawiam.

 6. Widać, że autor zna się na temacie i fascynuje się elektryką! Bardzo fajnie przygotowany materiał;) mimo, że tylko odrobinę się orientuje w temacie to coś zrozumiałam. Jednak sama chyba nie będę nic ruszać bo tak jak napisałeś lepiej wezwać fachowaca

 7. Ciekawe rozwiązanie problemu, nie trzeba do wszystkiego wzywać fachowca. Dopiero jak te rozwiązania nie pomogą trzeba wzywać kogoś z znajomością.

 8. Fajnie, że można wyciągnąć z Twoich artykułów tyle praktycznej wiedzy. Pozdrawiam 🙂

 9. Kiedyś miałem przypadek u znajomego w nowym mieszkaniu, że różnicówka zaczęła bić bo tynki były wilgotne. Trochę czasu jednak zmarnowałem, aby namierzyć przyczynę :] Po osyszeniu mieszkania, wszystko wróciło do normy.

 10. A ja mam pewne watpliwosci w tym miejscu: „Rozkręć rozdzielnię i odkręć wszystkie przewody neutralne od odbiorników
  Załącz różnicówkę – jeśli się udało tzn. że uszkodzenie jest po stronie odbiorników – czytaj punkt kolejny. Jeżeli się nie udało tzn. że uszkodzony jest wyłącznik lub połączenia pomiędzy nim a wyłącznikami nadprądowymi.”
  Wedlug mnie to tyczy sie tylko RCD 1f bo przy 3f zabranie N i poprawne zalaczenie RCD moze spowodowac uszkodzenie urzadzen. Oczywscie przy braku N na odbiornikach i podaniu faz.

 11. Witam, „dorobiłem” sobie różnicówkę w mieszkaniu, gdzie brak uziemienia (spółdzielcze własnościowe). Co Pan myśli o takich instalacjach? Czy jest możliwość aby jakoś „dorobić” uziemienie w takich blokach?
  Pozdrawiam

 12. Często różnicówka jest źle zainstalowana przez „fachowca ” elektryka

 13. Bardzo przydatny materiał, tego szukałem, dziękuję.

 14. Zgadza sie z pozostałymi komentującymi, ciekawe podejście 🙂 Pozdrawiam i czekam na kolejną dawkę praktycznych wskazówek

 15. A co w momęcie gdy:
  RcD wstaje jak wszystke bezpieczniki sa wyłączona, a uruchamianie po kolei nie pododuje wylaczenia RCD, a mimo to co jakis czas bez pododu zróżnicówka wywala czy to w nocy czy w dzień?

 16. Świetny blog, widać, że wiesz, o czym piszesz. Bardzo przydatny material, dzięki!

  • Mam pytanie odnośnie roznicowki. Wczoraj podłączyłem przewód zasilający w prąd blaszak. Mam tam podłączona lampę garażowa , gniazdko i odkurzacz . Do tej pory działało wszystko na przedłużaczy,ale kupiłem przewód , wpisałem do skrzynki i podłączyłem światło. Wywaliło mi różnicowe (każde urządzenie działało bez zarzutów ) próbowałem podłączać różne rzeczy, kolejni podłączyłem odkurzacz i od razu wywaliło roznicowke. Następnie spróbowałem podłączyć zwykła żarówkę starego typu i po włączeniu bezpiecznika również wywaliło mi prąd. Wygląda na to,że coś źle zrobiłem w skrzynce lub możliwe jest,aby nowy przewód był zepsuty? ( Aha , przewód ma 25 metrów w rolce,a rozwinięte było jakieś 10,reszta została nierozwinięta )

 17. A co jesli roznicowka wybija za kazdym razem gdy cos sie oodlaczy do pradu typu flex lub wiertarka? Wybije sie ale urzadzenie dalej praxuje normalnie, zle jest podpiete w instalacji ? Pomozecie ?

 18. Witam
  Jeżeli odłaczone są wszystkie neutrale, łącznie z tym który idzie razem z kablami doprowadzającymi prąd to jaka może być przyczyna wywalania różnicówki? Dodam, że została wymieniona na nową. Wyrzuca ją przy każdym pojedyńczo włączanym bezpieczniku nadprądowym, a nawet jeżeli wszystkie są wyłączone. Czy możliwe, że jest gdzies zwarcie na neautralu i uziemieniu w głównym kablu doprowadzającym prąd do lokalu?

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Czy dobrze rozumiem, że od strony zasilania podłączone są tylko przewody fazowe i przewód ochronny? Przewód neutralny odłączony. I wyłącznika nie można w ogóle załączyć?
   Czy jest jakakolwiek sytuacja kiedy wyłącznik da się załączyć?

 19. Przewód ochronny odłączony. Wyłącznik różnicowy da się załączyć ale po 15-60s go wybija

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Raczej szukałbym przyczyny za różnicówką. Wyzwalanie może powodować sytuacja kiedy suma prądów przepływających przez różnicówkę nie jest równa 0. Jeśli podłączone są tylko przewody fazowe, to by oznaczało upływ z jednego z przewodów fazowych za różnicówką. Inna możliwa sytuacja to błędnie podłączony wyłącznik, np. przewód fazowy podłączony do zacisku N.

 20. W przypadku odłączenia bezpieczników nadprądowych i zostawieniu tylko głownych kabli nie wyrzuca różnicówki. Zakładam, że po tym możemy wykluczyć problem na odcinku rozdzielnia-lokal? Czy jest możliwe, że któryś z bezpieczników nadprądowych uległ uszkodzeniu i przez to cały układ nie działa czyt. wyrzuca różnicówkę? Raczej wykluczam złe podpięcie któregoś światła/gniazda itp ze względu że na każdym bezpieczniku wyrzuca różnicówkę. Wyrzuca nawet gdy są wyłączone ale podpięte

 21. Zainstalowano mi agregat do klimatyzacji w domku jednorodzinnym. Na tym obwodzie mam 3f i dotychczas wykorzystywałem tylko jedną do oświetlenia ogrodu i teraz co jakiś czas (1-2 h) pracy klimatyzatora wyrzuca mi różnicówkę. Gdzie szukać przyczyny?

  • Mysle ze kiedy klimatyzator jest wylaczony a oswietlenie pracuje normalnie (dluzszy czas swieci), To wina klimatyzatora. Mozna sprobowac najpierw swiecic kilka godzin I nie uzywac Klimatyzacji. Pozniej uzywac klimatyzacji dluzszy czas I nie swiecic. Jesli to klimatyzator bedzie wyzwalal RCD to nastepnie mozna sprobowac go nie obciazac ale pozwolic pracowac na temperaturze bliskiej otoczenia (wtedy nie obciazamy sprzezarki) I zobaczymy czy wtedy popracuje dluzej.

 22. Artykuł pozwala krok po kroku sprawdzić jak ciągle wybija wyłącznik różnicowy ale u mnie wyłącza czasami co dwa trzy dni nawet gdy jest mało odbiorników i można go ( włącznik) załączyć .Jak sprawdzić gdzie jest uszkodzenie?
  Jerzy

  • mgr inż. Maciej Dolata

   To już znacznie trudniejsza sprawa. Najlepiej zacząć od sprawdzenia jakie okoliczności towarzyszą wyzwalaniu RCD, np. pogoda, jakie urządzenia działają itp. Trzeba szukać pewnych prawidłowości. Dodatkowo mogą pomóc pomiary rezystancji izolacji obwodów oraz prądów upływu. Jednak jeżeli upływ powstaje ze względu na usterkę w jakimś urządzeniu podłączonym do gniazda, to pomiary tego nie wykażą.
   Warto też się zastanowić, kiedy problem się zaczął – czy np. po jakimś montażu

   • Odnośnie wpisu Jerzsz 27/06/2019 o 14:56 i odpowiedzi -> mgr inż. Maciej Dolata 27/06/2019 o 15:47 …
    Witam
    Mam bardzo podobną sytuację do tej opisanej powyżej tzn RCD od 3 tygodni zaczął się wyzwalać bardzo nieregularnie. Mieszkam w zabudowie bliźniaczej kilka lat i przez ten czas nie było problemów. Od niedawna jednak w sąsiednim segmencie (skrzynki RT mamy obok siebie, prąd został tam doprowadzony około miesiąca temu) rozpoczęto roboty budowlane – kucie młotem udarowym. Napisał Pan o okolicznościach jakie wyzwalaniu RCD towarzyszą więc mam pytanie czy taki zewnętrzny, sąsiedzki czynnik można wziąć pod uwagę ?
    pozdrawiam

 23. Witam.
  Nie doszukałem sie rozwiazania mojego problemu w sieci. Po wymianie starego licznika na nowy digital, wywala mi roznicowke tylko na jednej grupie. Na starym liczniku nie bylo problemu. Trzy pozostale sie zalaczaja i wszystko dziala.
  Jesli roznicowka byla by uszkodzona to chyba by nic nie dzialalo.
  Wszystkie gniazdka sprawdzilem i wszystko jest powyjmowane z wtyczek.
  Oswietlenie 5 pomieszczen sprawdzone.
  Jedyne co mi jeszcze zostalo to przelaczniki schodowe, moze tam zrobilem pomylke jakas przy podlaczeniu. Dziwi mnie tez ze nawet po wylaczeniu oswietlenia na korytarzu, zarowki ledowe nadal sie leciutko swieca. Lampa ma transformator. Moze to jest przyczyna wywalania roznicowki.
  Nie znam sie na elektryce az tak bardzo. Prosze o pomoc.

Dodaj komentarz

Nazwa *
Email *
Witryna internetowa