Dlaczego różnicówka wybija?
Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego może być spowodowane różnymi awariami. Zazwyczaj jednak można bardzo szybko zlokalizować uszkodzenie. Nie ma co panikować, trzeba tylko odpowiednio postępować – krok po kroku. W ten sposób możemy sami uruchomić pozostałą część instalacji, albo nawet zlokalizować uszkodzone urządzenie (np. odkurzacz, przedłużacz itp.)
Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym. W ochronie przeciwporażeniowej stanowi on element ochrony uzupełniającej i zalecane jest jego stosowanie we wszystkich nowych instalacjach elektrycznych. Przede wszystkim nie powinniśmy unikać jego stosowania ze względu na możliwość zadziałania – piszę o tym ponieważ z takimi opiniami spotkałem się bardzo wiele razy. Jeżeli wyłącznik różnicowoprądowy zadziałał, to znaczy że w instalacji jest uszkodzenie (lub coś jest niewłaściwie połączone, np. jakiś odbiornik, przedłużacz). Dzięki temu możemy uniknąć porażenia lub zapobiec pożarowi.
UWAGA: Jeżeli nie jesteś elektrykiem, nie masz uprawnień do pracy przy instalacjach elektrycznych – nie wolno Ci wykonywać żadnych prac poza załączaniem/wyłączaniem zabezpieczeń ani odłączeniem/podłączaniem urządzeń do gniazdek. Wszelkie pozostałe prace może wykonywać tylko wykwalifikowany elektryk.
Co robić jeśli „różnicówka wybija”?
- Wyłącz wszystkie zabezpieczenia i załącz RCD
W ten sposób eliminujemy uszkodzenia na przewodach neutralnych. Jeżeli udało się załączyć różnicówkę, przejdź do kroku 2.
Jeżeli nie udało się załączyć różnicówki:
- Rozkręć rozdzielnię i odkręć wszystkie przewody neutralne od odbiorników
- Załącz różnicówkę – jeśli się udało tzn. że uszkodzenie jest po stronie odbiorników – czytaj punkt kolejny. Jeżeli się nie udało tzn. że uszkodzony jest wyłącznik lub połączenia pomiędzy nim a wyłącznikami nadprądowymi.
- Jeżeli udało się załączyć RCD – podłączaj kolejno przewody neutralne. Ten przewód przy którym RCD zadziała jest na obwodzie z uszkodzeniem. Zlokalizuj co to za obwód (gniazda? oświetlenie?). Przejdź do punktu 3 lub 4.
- Załączaj po kolei każde zabezpieczenie. To zabezpieczenie przy którym RCD zadziała oznacza uszkodzony obwód. Załącz pozostałe w celu sprawdzenia czy tylko na tym obwodzie jest uszkodzenie. Następnie zlokalizuj co to za obwód – czy są to jakieś gniazda? Może oświetlenie?
- Jeżeli jest to obwód gniazd – odłącz wszystko co jest do nich podłączone i załącz zabezpieczenie. Jeżeli RCD nie zadziałał, tzn. że uszkodzone jest któreś z urządzeń. W przypadku jeśli nadal nie można załączyć RCD – krok 5
- Jeżeli jest to obwód oświetlenia – uszkodzona może być lampa. Spróbuj wyłączyć łącznikami wszystkie lampy i załączyć RCD. Jeśli się udało, to załączaj kolejno łączniki (ten przy którym zadziała RCD, oznacza uszkodzony obwód). Teraz musisz rozebrać lampę, odłączyć i próbować załączyć zasilanie. W momencie kiedy Ci się uda – brawo, znalazłeś uszkodzoną oprawę. Jeżeli nadal nie można załączyć RCD – krok 5. Może się zdarzyć tak, że wyłączenie wszystkich lamp łącznikami nie pomaga i nie możesz załączyć RCD. Wtedy musisz rozebrać każdą oprawę po kolei, odłączać i próbować załączyć zasilanie.
- Uszkodzenie wewnątrz instalacji – rozbierz każdą z puszek i sprawdź czy wszystko jest ok, tzn. czy nie upalił się żaden styk lub przewód, czy żadne z połączeń nie jest luźne. Jeżeli nadal jest problem z załączeniem RCD, uszkodzony może być przewód. Odłączaj w puszkach przewody idąc od końca obwodu i próbuj załączyć zasilanie. W ten sposób zlokalizujesz uszkodzony odcinek.
Na temat samego wyłącznika różnicowoprądowego i sposobów jego podłączenia w różnych układach sieci możesz przeczytać tutaj.
Bardzo pomocny wpis, wielkie dzięki!
Witam, chciałbym Panu podziękować za ten wpis (algorytm), w całym internecie nie nic lepszego na temat wyzwalania wyłącznika różnicowo-prądowego. To naprawdę bardzo pomocne jeszcze raz wielkie dzięki
Witam, u mnie pojawił się problem po zamontowaniu agregatu prądotwórczego. Mieszkam w domu jednorodzinnym mam instalację 3-fazową ale zdecydowałem się na agregat jednofazowy. Instalacji agregatu dokonał elektryk-firma. Obiekt jest na tyle duży, że domowa instalacja elektryczna jest rozdzielona na dwie różnicówki. Gdy uruchamia się agregat, jedna z różnicówek „wywala”. Akcja „Wyłącz wszystkie zabezpieczenia i załącz RCD” pozwala na załączenie tego „wybijającego” RDC w czasie pracy agregatu. Stopniowe załączanie zabezpieczeń powoduje teoretycznie zlokalizować trefny obwód (lub 2 a nawet 3 obwody), ale następna próba uruchomienia agregatu przy tych wybranych odłączonych zabezpieczeniach prowadzi nadal do wyrzucenia RDC i tak w koło Macieju. Agregat jest uziemiony, wychodzące z niego przewody żółtozielony i N są spięte z instalacją domową. Elektryk – instalator agregatu był ale twierdzi, że to wina mojej instalacji. Niby tak, ale gdy nie pracuje agregat to wszystko „chodzi” bez problemu. I tego nie rozumiem. Druga wskazówka to, że te wybijające obwody obsługują dwa sąsiednie pokoje. Jednak kluczowa jest dla mnie odpowiedź na pytanie gdzie mam szukać rozwiązania problemu. Dodam jeszcze, że bywa i tak, że uda się uruchomić agregat, stopniowo załączyć wszystkie bezpieczniki i wszystko jest OK
W swojej karierze wielokrotnie miałem doczynienia z takimi właśnie uszkodzeniami. W 9 na 10 przypadkach mamy do czynienia z wilgotnością. Polecam odłączyć z obwodu urządzenia, które korzystają lub mają styczność z wodą. Drogą eleminacji dojdziemy do tego, które urządzenie to powoduje. Na sam początek polecam sprawdzić pralkę, podgrzewacz wody, zmywarkę, lodówkę lub urządzenia w okolicy źródeł wody np. jak jakieś urządzenie jest pod zlewem.