Napisany przez 16:09 Instalacje elektryczne 6 komentarzy

Agregat prądotwórczy w domu, a zgłoszenie do Zakładu Energetycznego

Agregat prądotwórczy stanowi bardzo dobre i tanie rozwiązanie w kwestii zasilania rezerwowego. Agregaty takie można kupić nawet w marketach budowlanych. Dzięki temu w przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej, w naszym domu nie brakuje nam prądu. Agregaty prądotwórcze to po prostu generatory spalinowe, które mogą być podłączane do instalacji w domu lub pracować niezależnie od niej. Czy montaż agregatu prądotwórczego należy zgłosić do Zakładu Energetycznego?

Agregat_prądotwórczy

Agregat prądotwórczy stanowi bardzo dobre i tanie rozwiązanie w kwestii zasilania rezerwowego. Agregaty takie można kupić nawet w marketach budowlanych. Dzięki temu w przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej, w naszym domu nie brakuje nam prądu. Agregaty prądotwórcze to po prostu generatory spalinowe, które mogą być podłączane do instalacji w domu lub pracować niezależnie od niej. W przypadku pracy niezależnej, sprawa jest bardzo prosta – postawiony i uruchomiony agregat jest gotowy do zasilania urządzeń elektrycznych. Podłączenie do instalacji odbiorczej – czy to w domu czy w innych budynkach – rodzi ze sobą trochę pytań i wątpliwości. Przyłączeniem i uruchomieniem takiego agregatu powinna się już zająć firma elektryczna. Samo podłączenie agregatu można wykonać na dwa sposoby:

  • Z ręcznym przełącznikiem zasilania i odpalaniem ręcznym
  • Z automatycznym przełącznikiem zasilania (SZR) i odpalaniem automatycznym
agregat prądotwórczy
Podłączenie agregatu prądotwórczego poprzez ręczny przełącznik zasilania. Najpopularniejszy sposób podłączenia agregatu do sieci domowej.

Pierwszy sposób jest idealny dla domów jednorodzinnych, gdzie stosowane agregaty są niewielkiej mocy i zasilanie rezerwowe nie zawsze jest wymagane (np. w sytuacji kiedy nikogo nie ma w domu). Drugi sposób jest wykorzystywany przede wszystkim w budynkach biurowych, użyteczności publicznej, magazynowych, przemysłowych i innych, a także w niektórych domach. W takich miejscach wykorzystywane agregaty mają już większą moc i użytkownikom zależy na bezobsługowym przełączaniu zasilania. Takie budynki zazwyczaj wymagają ciągłości zasilania niektórych systemów, więc agregat powinien odpalać się zawsze w przypadku braku zasilania.

Wzory schematów instalacji fotowoltaicznej - plik do edycji

O technicznych sposobach podłączania agregatu pisałem tutaj: Jak podłączyć agregat prądotwórczy?

Czy podłączenie agregatu prądotwórczego należy zgłosić do Zakładu Energetycznego?

Jedno z pytań przewijających się przez wszelkie fora internetowe to: czy podłączenie agregatu prądotwórczego do instalacji odbiorczej należy zgłaszać do Zakładu Energetycznego?

W Internecie możemy znaleźć wiele odpowiedzi, w większości stwierdzających że tak – należy dokonać zgłoszenia. Niestety na podparcie tej tezy brakuje uregulowań prawnych i wytycznych. Pojawiają się również informacje, że nie zawsze takie zgłoszenie jest potrzebne. Dlatego w celu uzyskania pewniejszych wytycznych, zapytałem u źródła – w Zakładach Energetycznych. Do wszystkich operatorów wysłałem zapytanie następującej treści:

Planuję przy moim domu postawić agregat prądotwórczy. Czy muszę ten fakt Państwu zgłosić? W jaki sposób jeśli tak? Czy mają Państwo jakieś wewnętrzne przepisy określające zasady przyłączenia agregatu?

Pytanie dotyczy więc agregatu prądotwórczego podłączonego do instalacji domu jednorodzinnego. Celowo nie napisałem w jaki sposób agregat będzie podłączony. Wysłałem takie pytanie do: Enea, Tauron, Energa, PGE. Otrzymałem następujące odpowiedzi:

Enea:

W odpowiedzi na zgłoszenie uprzejmie informujemy, iż zamiar zainstalowania wewnątrz instalacji agregatu prądotwórczego należy zgłosić do ENEA Operator Sp. z o.o. – Zakład Rozwoju i Inwestycji – Wydział Przyłączeń i Rozwoju Sieci ( Poznań, ul. Panny Marii 2 ) podając : adres obiektu, numer PPE i licznika. Nie obowiązuje szablon takiego zgłoszenia, a więc powinno to być pismo, do którego prosimy załączyć aktualny schemat instalacji od miejsca przyłączenia do sieci ENEA do miejsca włączenia agregatu. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymają Państwa wytyczne realizacji i wymagania dla sposobu przyłączenia takiego agregatu. Odbiór techniczny instalacji i próbne uruchomienie należy przeprowadzić przy współudziale przedstawicieli ENEA Operator Sp. z o.o

Tauron:

Nasz klient nie ma obowiązku informowania nas o przyłączeniu agregatu prądotwórczego od 14.03.2022, ale ma obowiązek instalować go w taki sposób, aby nie podawał napięcia na sieć TD. Szczegóły należy ustalić z elektrykiem/instalatorem.

Energa:

Jeśli agregat ma możliwość pracować w połączeniu z naszą siecią, należy wystąpić o warunki przyłączeniowe ze źródłem wytwórczym. Jeśli instalacja uniemożliwia pracę agregatu na sieć to nie wymagane są żadne zgłoszenia.

PGE: brak odpowiedzi

Podsumowując, czy montaż agregatu prądotwórczego należy zgłosić do Zakładu Energetycznego:

  1. Enea: zgłoszenie jest wymagane, nie ma określonego formularza ani opisanych wytycznych. Zgłoszenie powinno zawierać schemat podłączenia agregatu do instalacji
  2. Tauron: zgłoszenie nie jest wymagane przy podłączeniu agregatu w taki sposób, że niemożliwe jest równoczesne podłączenie zasilania z sieci i agregatu.  
  3. Energa: zgłoszenie nie jest wymagane przy podłączeniu agregatu w taki sposób, że niemożliwe jest równoczesne podłączenie zasilania z sieci i agregatu.  
  4. PGE: brak informacji, dlatego najlepiej założyć, że zgłoszenie jest wymagane w taki sposób jak w Enea

Pamiętajmy, że są to wytyczne dotyczące zgłoszenia podłączenia agregatu w instalacji domowej. Jeśli agregat ma być podłączony np. do rozdzielni nn stacji transformatorowej, niezbędne będzie wykonanie projektu i uzgodnienie go z Operatorem. Z kolei jeśli agregat stanowi część projektu całego budynku (np. przemysłowego), również najlepiej będzie uzgodnić ten projekt z Operatorem.

Jeżeli masz jakieś dodatkowe informacje w tym temacie – podziel się nimi w swoim komentarzu.

(Visited 2 931 times, 1 visits today)
Wzory schematów instalacji fotowoltaicznej - plik do edycji