Jak podłączyć agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy jest obecnie najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o rezerwowe zasilanie domu jednorodzinnego, biura czy nawet dużej firmy. Do zalet takiego rozwiązania należą prostota obsługi, praktycznie nieograniczona długość pracy (zależna od ilości paliwa), możliwość postawienia na zewnątrz, mobilność (w przypadku małych), cena korzystniejsza od rozwiązań akumulatorowych. Jeśli już zdecydujemy się na zakup agregatu, to pozostaje pytanie jaki agregat kupić i jak go podłączyć? Poniżej krok po kroku postaram się rozwiać wątpliwości jakie mogą się nasuwać.
1. Jaki agregat kupić?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakie urządzenia będą zasilane w przypadku braku zasilania z sieci. To powinno dać nam obraz jakiej mocy potrzebujemy.
Przykład: dom jednorodzinny o powierzchni 170m2, ogrzewanie gazowe, bez klimatyzacji. Zdecydowaliśmy, że przy braku zasilania chcemy korzystać ze wszystkich podstawowych urządzeń oprócz indukcji i pralki. W takim przypadku wystarczy nam agregat o mocy znamionowej około 6kW.
Kolejne pytanie jakie się nasuwa to czy agregat jednofazowy czy trójfazowy? W przypadku małych mocy (do 12kW), obciążeniu niesymetrycznym i braku urządzeń trójfazowych, najlepiej wykorzystać agregat jednofazowy. Agregat jednofazowy o mocy np. 9kVA wygeneruje nam 9kVA w sumie na wszystkich fazach. Z kolei agregat trójfazowy o mocy 9kVA wygeneruje na każdej fazie maksymalnie 3kVA. W dalszej części opiszę jak taki agregat jednofazowy podłączyć, aby w każdym miejscu instalacji trójfazowej nie brakowało zasilania.
Ważnym parametrem jest regulator AVR. Kupujmy tylko agregaty posiadające taki regulator. Jest to regulacja sinusoidy, dzięki czemu generowane napięcie wyjściowe nie stanowi zagrożenia dla urządzeń elektronicznych, a takie urządzenia obecnie mamy wszędzie. Agregaty prądotwórcze bez tego regulatora nadają się do zasilania np. urządzeń na placu budowy.
Przy wyborze agregatu musimy zdecydować się, czy agregat będzie odpalany ręcznie czy automatycznie poprzez układ SZR (Samoczynne Załączenie Rezerwy). Warto ten temat dobrze przemyśleć, ponieważ agregaty prądotwórcze z układem SZR będą droższe. Czy w naszym przypadku zasilanie rezerwowe musi załączać się automatycznie? W firmach zazwyczaj tak, ale w domach jednorodzinnych już niekoniecznie.
2. Gdzie postawić agregat prądotwórczy?
Tutaj na pewno musimy dokładnie stosować się do wytycznych producenta. Zazwyczaj jednak dwie podstawowe kwestie są takie same: agregat musi stać na twardym i stabilnym podłożu oraz musimy zapewnić odprowadzenie spalin (np. jeśli agregat stoi wewnątrz budynku). Poza tym agregaty mogą być wykonywane w obudowach, które wymagają zadaszenia lub w obudowach pozwalających na postawienie na otwartym terenie.
3. Jak podłączyć agregat prądotwórczy?
W zależności od tego na jaki agregat się zdecydujemy, mamy różne sposoby podłączania agregatu. Przed jego podłączeniem należy odpowiednio dobrać przekrój kabla zasilającego agregat. Druga istotna kwestia to wybór urządzeń/obwodów, które mają zostać zasilone przez agregat prądotwórczy w przypadku zaniku zasilania z sieci – tzw. obwody zasilania rezerwowego. Jeśli chodzi o samo podłączenie przewodów przy agregacie (skrzynka przyłączeniowa lub gniazda), to w zależności od producentów mamy różne rozwiązania. Zazwyczaj do agregatu jest dołączony schemat połączeń. Istotniejsze jest podłączenie w samej rozdzielnicy.
a) Agregat prądotwórczy odpalany ręcznie
Schemat podłączenia takiego agregatu jest przedstawiony poniżej. Na rysunku znajduje się agregat prądotwórczy trójfazowy. W rozdzielnicy głównej należy zamontować przełącznik sieć-agregat. Takie przełączniki produkuje większość producentów aparatury modułowej. Po wyłączeniu zasilania z sieci, należy odpalić agregat prądotwórczy i następnie przełączyć przełącznik sieć-agregat do pozycji „agregat”. W momencie kiedy napięcie w sieci wróci, przełączmy przełącznik na „sieć” i wygaszamy agregat.

b) Agregat prądotwórczy odpalany automatycznie – poprzez układ SZR
Schemat połączeń przedstawiony jest poniżej. Niektórzy producenci agregatów posiadają swoje układy SZR, a inni pozwalają korzystać z dowolnych dostępnych na rynku. W zależności od agregatu i układu SZR, będą różne możliwości połączenia obwodów sterowania. Obwód sterowania może być 2-, 4- lub więcej przewodowy. Wszystko zależy od producenta, dlatego w tej kwestii (jeśli chodzi o połączenie) należy się zorientować dopiero przy wyborze agregatu. System działa automatycznie. W momencie zaniku zasilania z sieci, odpala się agregat. Po osiągnięciu gotowości do obciążenia przez agregat, układ SZR przełącza źródło zasilania automatycznie na zasilanie z agregatu. Sieć zasilająca jest dla układu SZR zawsze priorytetowa. Po jej powrocie, układ SZR przełącza się na „sieć” i wysyła sygnał do agregatu w celu jego wygaszenia.

c) Agregat prądotwórczy jednofazowy w instalacji trójfazowej
Agregat prądotwórczy jednofazowy można podłączyć w instalacji trójfazowej, pod warunkiem, że zasila on TYLKO obwody i urządzenia jednofazowe. Sposób połączenia polega na zwarciu wszystkich faz zasilania na przełączniku sieć-agregat lub na układzie SZR na wejściu zasilania „agregat”. Przedstawiłem to na poniższym schemacie. Agregaty jednofazowe warto szczególnie stosować w instalacjach domowych.

Poza aspektami generowania prądu jak i jej jakości agregaty musimy kategoryzować pod kątem oszczędności. Szczególnie te tanie agregaty są prądożerne i strasznie śmierdzą. A widmo blackoutu zimowego jest coraz większe. To co obecnie się dzieje na świecie jest bardzo podobne do tego co opisał Marc Elsberg w swojej książce „Blackout”. Bo co z tego że mamy agregat jak nic nim nie zasilimy bo nie mamy paliwa 🙂
Wszystko jest OK jeżeli układ sieci jest TN-S. Ale w jak to jest układzie sieci TN-C ?
Chodzi o rozłączanie przewodu PEN. Jak się ma praktyka do przepisów?
Bez problemu można połączyć układ bez rozłączania przewodu PEN
Czy agregat nie powinien mieć oddzielnego uziemienia poprzez wbicie szpilki w okolicy urządzenia .
Z rysunku wynika iż PEN jest podpięte bezpośrednio z rozdzielni do agregatu czy w takim układzie nie nastąpi cofka napięcia do sieci przez kabel PEN?
W obrębie jednego budynku wszystkie elementy przewodzące dostępne powinny być połączone systemem połączeń wyrównawczych ochronnych. Muszą mieć zawsze ten sam potencjał równy potencjałowi ziemi. Jest to zasada ekwipotencjalizacji. Nie wolno tworzyć „wysp” czyli uziemiać osobno jakichś elementów ponieważ powstaje wtedy różnica potencjałów pomiędzy nimi, a innymi elementami przewodzącymi dostępnymi.
Na rysunku przewód PE jest prowadzony bezpośrednio, nie PEN. Jednak gdyby to był układ TNC, nie przecinamy wyłącznikiem przewodu PEN. Nie ma wtedy też obawy, że prąd z agregatu popłynie do sieci, ponieważ przepływ prądu następuje tylko przez obwód zamknięty. Poza tym przewód PEN jest uziemiony.
Wynika z tego ze przy układzie sieci TN-S przewód PE można podłączyć bezpośrednio do agregatu .
I błędem jest gdy agregat zasila wydzielone i odseparowane obwody symetryczne (dwuprzewodowe) w których oddzielne uziemienie jest dołączone do własnego uziomu roboczego przy tablicy wyłącznika głównego (i głównego różnicowego).
A agregat jest uziemiony przez podłączenie go do szyny uziemionej wchodzącej do skrzynki z licznikami stojącej na posesji w linii ogrodzenia .
I lepiej będzie jak cały obwód łącznie z agregatem zostaną uziemione i podłączone tylko do jednego uziemienia.
Znacznie lepiej przemawiają rysunki, schematy niż opisy słowne 😉
Witam,
Jeśli chodzi o dywagacje na temat połączeń przy zasilaniu z sieci w układzie TN-C
:
W przypadku kiedy wewnętrzna linia zasilająca jest w układzie TN-C (kabel 4 żyły), robimy podział w rozdzielnicy głównej domu – TN-C-S i dalej mamy sieć TN-S, czy jest sens stosowania przełącznika sieć-agregat-0 4P ? Nie wystarczy 3P ? Jeżeli i tak mamy fizycznie połączoną szynę PE i N w rozdzielnicy ?
W takiej sytuacji możemy połączyć agregat z gniazdem 3f również kablem/przewodem 4 żyłowym łącząc punkt neutralny uzwojeń prądnicy z obudową agregatu.
Schemat z pkt C wyglądałby by tak, że przewód PEN byłby połączony tak jak PE na rysunku, przełącznik byłby trójpolowy z przewodami fazowymi, a podział pomiędzy PE i N następowałby za szynami rozdzielnicy głównej.
Zgadza się.
Bardzo dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam
Wojtek
Czy wprowadzenie różnicówki w celu zabezpieczenia wyjścia agregatu prądotwórczego jednofazowego, który tak naprawdę ma na wyjściu L1=115V i L2=115V zamiast N, powinno sprowadzać się do połączenia na wejściu PE z np. L2? Takie rozwiązanie podaje p. Edward Musiał z Politechniki Gdańskiej w swoim art. „Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach zasilanych z zespołów prądotwórczych spalinowo-elektrycznych”. Podobne rozwiązanie jest opisane w instrukcjach agregatów polskiej firmy Fogo.
Bardzo dobre rozwiązanie
Witam. Należy również dodać że spora liczba agregatów nadaje się tylko do pracy w sieci izolowanej i nie nadają się do podłączania do instalacji wewnętrznej budynku. Urządzenia należy tylko zasilać bezpośrednio z gniazda agregatu,
Czy możesz wysłać jakiś przykład?
Witam. Mam pytanie podłączając agregat do instalacji domowej czy konieczne jest na wyjściu agregatu połączenie np. L2 z PE tak jak opisuje to Armand czy nie, jeżeli wszystko działa bez takiej modyfikacji?
Będzie działać. To połączenie stosuje się w celu zwiększenia ochrony przeciwporażeniowej. Najlepiej jednak odnosić się do instrukcji producenta agregatu.
Witam serdecznie
Mam do Pana pytanie podział PEN został zrobiony w skrzynce pomiarowej i od tej skrzynki pomiarowej około 2m do rozdzielni głównej prowadzi 5 żyłowy kabel 10m2 myślałem nad zastosowaniem przełącznika sieć-agregat w głównej rozdzielni ale nie mam za dużo miejsca zastanawiam się czy taki przełącznik ma sens w zastosowaniu przecież można wyłączyć wyłącznik przedlicznikowy główny jeśli nie ma prądu w sieci i odpalić agregat prądotwórczy i sieć domowa będzie zasilana.
Takie połączenie będzie niezgodne z przepisami. Połączenie musi być wykonane tak, żeby nie istniała fizyczna możliwość załączenia obu źródeł. Przełącznik sieć-agregat na to pozwala. Zawsze można obok rozdzielnicy głównej zamontować mniejszą rozdzielnię, w której umieszczony będzie przełącznik.
Mam do Pana jeszcze pytanie jaki typ przełącznika sieć-agregat zastosować trzy polowy czy cztero polowy ponieważ czy powinien być rozłączony przewód neutralny z sieci przez taki przełącznik cztero polowy.
Witam serdecznie
Kupiłem agregat Fogo 4001 ise, używam sporadycznie do zasilania przez przedłużacz narzędzi.
Teraz chciałbym wpiąć agregat w sieć domową TN-S za pomocą przełącznika sieć – agregat.
Czy dobrze rozumiem, że mam dwie możliwości.
1. Mam na wyjściu L1=115V i L2=115V. Podłączam L1 do przewodów fazowych na wyłączniku (mostkuję trzy fazy), L2 do N na wyłączniku. Tylko w domu w gniazdkach też na N będzie 115V. Zacisk uziemienia agregatu podłączam do PE sieci domowej.
2. Mam na wyjściu L1=115V i L2=115V. Podłączam np L2 do PE i dalej na N wyłącznika ?. L1 do przewodów fazowych na wyłączniku (mostkuję trzy fazy) Zacisk uziemienia agregatu podłączam do PE sieci domowej.
3 Który sposób jest lepszy?
4. Spotkałem się z różnymi opiniami co do uziemienia agregatu. Jedni mówią podpiąć pod PE, a drudzy mówią nie podpinać do PE tylko wbić szpilkę do ziemi i podłączyć do uziemienia agregatu. Która metoda jest odpowiednia?
5. Za wyłącznikiem sieć-agregat będzie wyłącznik różnicowoprądowy, czy będzie zabezpieczał sieć domowa przy pracy agregatu?
Cześć, a zastanów się, co się dzieje z ładunkami elektrycznymi w obwodzie przy połączeniu z ziemią, domowa instalacja prawidłowo wykonana ma połączenie z uziemieniem. cześć wb
Agregaty są bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach. Bez nich naprawdę ciężko jest funkcjonować.
Wzorowałem się miedzy innymi na wpisie Armand:
„Czy wprowadzenie różnicówki w celu zabezpieczenia wyjścia agregatu prądotwórczego jednofazowego, który tak naprawdę ma na wyjściu L1=115V i L2=115V zamiast N, powinno sprowadzać się do połączenia na wejściu PE z np. L2? Takie rozwiązanie podaje p. Edward Musiał z Politechniki Gdańskiej w swoim art. “Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach zasilanych z zespołów prądotwórczych spalinowo-elektrycznych”. Podobne rozwiązanie jest opisane w instrukcjach agregatów polskiej firmy Fogo.”
Proszę o podpowiedź co zrobić jak mam sieć TNC-S czyli od ogrodzenia w którym jest skrzynka energetyczna z licznikiem idzie do domu 10m kabla ziemnego 5x16mm2 do wyłącznika sieć – 0 – agregat i chcę zamiast agregatu podłączyć przetwornicę 12V/230V podłączoną do akumulatora (lub klem akumulatora w pracującym samochodzie). W przetwornicy jest typowe wyjściowe gniazdo 3-polowe (N+F+PE). Wiadowmo N-niebieski kabel i F-faza po zmostkowaniu F1,F2,F3 łączę do wyłącznika Sieć-0-Agregat a co zrobić z trzecim żółto – zielonym kablem :
1. nie podłączać
2. podłączyć bezpośrednio do listwy PE w rozdzielnicy bezpiecznikowej w domu gdzie są wszystkie podłączone kable żółto-zielone
3. podłączyć do szpilki wbitej w grunt.
Optuję w wersję ,,2″ zwłaszcza że listwa PE w rozdzielnicy domowej jest bezpośrednio połączona bednarką 25mm do otoku bednarkowego 40mm w ziemi wokół całego domu ale mogę się mylić proszę o opinię fachowców. Jakie mogą być problemy przy zastosowaniu dla poszczególnych opcji 1,2,3. ?
Moim zdaniem nie podłączać. Masa z przetwornicy prawdopodobnie nie jest z niczym połączona. A nawet jeśli jest to nie łączyłbym samochodu z uziemieniem domu, ponieważ nie jest on połączony z ziemią.
Witam. Planuję zakup nowego agregatu. Nie jestem biegły w dziedzinie elektryki choć mialem z nią do czynienia i parę rzeczy potrafię wykonać. Posiadałem dotychczas agregat trójfazowy podłączony poprzez gniazdo „siła” w garażu do rozdzielni głównej. Chcę jednak zakupić agregat jednofazowy podlaczajac go w garażu do tego samego gniazda 400v ale wpierw mostkujac wszystkie fazy (we wtyczce podłączanej do agregatu) a żyłę PE podłączyć bezpośrednio do uziemienia agregatu. Czyli w kolejności…..żyła PE do usiemienia agregatu, pozostałe żyły fazy mostkuje I wraz z żyłą N tworzę wtyczkę do agregatu. Całość przewodu (agregat – gniazdo garaż) zakończoną drugą wtyczką 400v wpinam go gniazda siły w garażu. Czy tak to moze być wykonane? W czasie pracy agregatu w rozdzielni gniazda sila będą wyłączone bo nie bede korzystal w czasie braku prądu z siły. Zależy mi na pełnej mocy agregatu we wszystkich wyjsciach prądowych domu a nie na dzieleniu mocy na 3. Proszę o poradę…z góry dziękuję.
Jak najbardziej jest to poprawne
Dziękuję bardzo za potwierdzenie. Pozdrawiam i życzę Wesołych i zdrowych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku.
Dodaję – że instalacja w rozdzielni posiada wyłącznik sieciowy którym przełącza się na zasilanie z sieci lub agregatu.
Dobry wieczór. Życzę Wesołych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego roku.
Mam pytanie o ile będzie mógł mi Pan pomóc. Potrzebuję awaryjne źródło zasilania do domu…..piec dwufunkcyjny sterowniki do podłogówki, sprzęt RTV światło ledy. Jaki agregat będzie najlepszy przy ograniczonych środkach (3000): zwykły agregat- agregat z avr czy agregat inwertorowy? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Są rozbieżne opinie w Internecie i nie wiem co wybrać by nie popalić sprzętu i by działał podłączany sprzęt poprawnie.
Witam wszystkich, jestem tu po raz pierwszy. Proszę o schemat podłączenia agregatu jednofazowego ( fogo 3001 R ) do sieci TN-C. Inne warianty poruszane wcześniej na forum tj do sieci TN-C-S rozumiem, natomiast zależy mi na sieci TN-C i tu kilka wątpliwości, co z zerowaniem gniazd w domu? L1 z agregatu przez wyłącznik sieć-agregat na fazy w RG, a L2 na PEN w RG ? Wreszcie, jak uziemić agregat ?
Czarek, nie jesteś na żadnym forum, ale na moim blogu. Jeśli chciałbyś żebym pomógł Ci w czymś czego nie znajdujesz na blogu, napisz do mnie przez formularz w sekcji Kontakt.
Bardzo jasno i rzeczowo wytłumaczone. Moje pytanie brzmi: czy w przypadku zastosowania przełącznika 3 fazowego sieć/agregat ogranicznik przepięć podłączamy z rozłącznika FR czy z zacisków przełącznika sieć/agregat wychodzących już na instalację domową ?
Ogranicznik przepięć podłączamy po stronie odbioru, czyli na wyjściu przełącznika lub jeśli za przełącznikiem jest jeszcze FR to za FR
Rozumiem, że w instalacji domowej przełącznik agregat sieć podłączamy jako pierwszy przez rozłącznikiem FR.
Dziękuję za pomoc.
Tak, chociaż sam przełącznik sieć-agregat pełni tę samą rolę.