Napisany przez 17:21 Pomiary elektryczne

Uniwersalny moduł zabezpieczenia silników asynchronicznych

Od dawna silniki elektryczne stały się częścią naszej codzienności. Wykorzystywane są w różnorodnych sektorach, takich jak instalacje przemysłowe, komercyjne czy prywatne. Chyba już nie wyobrażamy sobie współczesności bez wynalazku Faradaya.
Nawet tymczasowa awaria silnika elektrycznego lub jego podzespołów może poważnie wpłynąć na cały proces produkcji oraz generować spore ubytki.
Aby zmniejszyć ryzyko nieprzewidzianego uszkodzenia silnika, można zastosować uniwersalny moduł zabezpieczenia silników. Przykładem może być proponowany przez firmę Novatek-Electro moduł typu UBZ-302 dla silników o mocy do 315kW

Od dawna silniki elektryczne stały się częścią naszej codzienności. Wykorzystywane są w różnorodnych sektorach, takich jak instalacje przemysłowe, komercyjne czy prywatne. Chyba już nie wyobrażamy sobie współczesności bez wynalazku Faradaya.
Nawet tymczasowa awaria silnika elektrycznego lub jego podzespołów może poważnie wpłynąć na cały proces produkcji oraz generować spore ubytki.
Aby zmniejszyć ryzyko nieprzewidzianego uszkodzenia silnika, można  zastosować uniwersalny moduł zabezpieczenia silników.  Przykładem może być proponowany przez firmę Novatek-Electro moduł typu UBZ-302 dla silników o mocy do 315kW

Co zapewnia?
Moduł UBZ-302 zapewnia niezawodną ochronę silników asynchronicznych o mocy od 2,5 do 30 kW za pomocą wbudowanych przekładników prądowych i do 315kW za pomocą zewnętrznych przekładników prądowych.
Uniwersalny moduł UBZ – 302 służy do:

Wzory schematów instalacji fotowoltaicznej - plik do edycji
 • monitorowania parametrów napięcia sieciowego;
 • kontroli parametrów pracy trójfazowych silników;
 • przeprowadzania pomiaru rezystancji izolacji;

Moduł chroni sprzęt za pomocą sterowania cewką stycznika elektromagnetycznego. Określa obecność prądów silnika przy odłączonym obciążeniu. W tym przypadku moduł sygnalizuje awarię zewnętrznego stycznika załączającego silnik aż do momentu wyłączenia urządzenia lub pełnego odłączenia kontroli prądów silnika.

Jak wygląda?
Na przednim panelu UBZ -302 znajdują się 2 trzycyfrowe wyświetlacza oraz diody LED sygnalizujące różne stany urządzenia. Także urządzenia posiada przyciski sterujące, za pomocą których użytkownik może ustawić potrzebna parametry. Zamontować moduł można na standardowej szynie DIN 35 mm.
Co więcej, UBZ-302 posiada złącze do podłączenia do PC. Każdy użytkownik może łatwo i bez problemów zaprogramować urządzenie za pomocą personalnego komputera i programu „Panel sterowania UBZ-302”
Także należy wiedzieć, że komunikacja UBZ z komputerem odbywa się za pomocą szeregowego interfejsu. Każdy UBZ posiada indywidualny adres komunikacyjny. Komputer może sterować kilkoma UBZ jednocześnie, rozróżniając je według adresu. UBZ również pracuje w sieciach MODBUS RTU.

Schemat podłączenia

W przypadku zastosowania silników asynchronicznych o mocy od 2,5 do 30 kW dopuszcza się  stosowanie przekładników wbudowanych. W tym celu należy przewlec przewody idące do silnika w oddzielne otwory znajdujące się obudowie  urządzenia.  Jeżeli  trzeba zastosować silniki  o innej mocy należy podłączyć  dodatkowe przekładniki prądowe, tak jak to przedstawiono na poniższym rysunku.

Kanały komunikacji i tryby ustawień UBZ – 302
UBZ zapewnia kontrolę silnika za pomocą:

 • wejść analogowych „0-20 mA” i „0-10 V”;
 • poprzez kanały zdalnego sterowania (interfejsy RS-232 i RS-485);
 • przycisków sterujących, które znajdują się na przednim panelu UBZ.

Sterowanie i przesyłanie parametrów odbywa się za pomocą interfejsu RS-485 zgodnie z protokołem MODBUS. Ponadto UBZ-302 może sterować i przekazywać wymagane parametry poprzez interfejs RS-232.

UBZ-302 posiada 5 trybów sterowania:

 • blokowanie klawiatury;
 • minimalna liczba parametrów programowalnych;
 • poziom użytkownika;
 • poziom nastawiacza;
 • zdalne sterowanie;

Wszystkie tryby pracy umożliwiają podgląd absolutnie wszystkich parametrów w każdej dowolnej chwili. Także istnieje funkcja podglądu dziennika zdarzeń awaryjnych.

Dlaczego UBZ-302?
Po pierwsze: UBZ-302 chroni silniki elektryczne od niedopuszczalnych skoków napięcia, zaniku fazy, nieprawidłowej kolejności lub mechanicznych przeciążeń.
Po drugie: uniwersalny moduł znacznie obniża koszty eksploatacji, optymalizując zużycie energii.
Po trzecie: stosowane interfejsów RS-232 i RS-485 istotnie ułatwia komunikację.
Oprócz tego UBZ – 302 skutecznie chroni silniki elektryczne niezależnie od warunków zewnętrznych, monitorując przegrzanie uzwojeń silnika za pomocą czujników temperatury.

Moduł można zakupić przez Internet TUTAJ

(Visited 810 times, 1 visits today)
Wzory schematów instalacji fotowoltaicznej - plik do edycji