Przewody i kable elektryczne – oznaczenie literowe

Każdy przewód i kabel jest oznaczony symbolem składającym się z szeregu dużych i małych liter oraz cyfr. Symbol ten mówi nam z czego wykonane są żyły przewodu, jakie są ich przekroje, z czego wykonana jest izolacja oraz jakie jest przeznaczenie kabla lub przewodu. Materiałami stosowanymi na żyły przewodów i kabli są miedź i aluminium. Powszechnie w instalacjach elektrycznych budynków mieszkalnych należy stosować wyłącznie przewody miedziane. Aluminium jest wykorzystywane przy większych przekrojach kabli i przewodów. Przewody i kable mogą posiadać jedną lub wiele żył. Według norm obowiązujących w Polsce, symbol przewodu lub kabla może składać się z 7 pozycji za którymi znajduje się liczba żył i ich przekrój. Oznakowanie i jego znaczenie na każdej z pozycji przedstawia tabela poniżej. Kliknij na tabelę aby ją powiększyć.

Przykładowe oznaczenia przewodów:

YDYp 3×2,5 – przewód 3-żyłowy miedziany płaski, każda żyła wykonana z drutu o przekroju 2,5mm2, izolacja żył i osłony zewnętrznej wykonana z polwinitu.

LgY 0,75 – linka giętka, miedziana o przekroju 0,75mm2 w izolacji z polwinitu.

Jeśli spotkamy się z literką „K” to mamy do czynienia z kablem, np.:

YKY 3×4 – kabel ziemny miedziany, 3-żyłowy, każda żyła o przekroju 4mm2, izolacja żył i osłony zewnętrznej wykonana z polwinitu

YAKY 5×16 – kabel ziemny aluminiowy, 5-żyłowy, każda żyła o przekroju 16mm2, izolacja żył i osłony zewnętrznej wykonana z polwinitu

(Visited 23 330 times, 1 visits today)

5 myśli na temat “Przewody i kable elektryczne – oznaczenie literowe

 1. JustyśElektryk

  Dzień dobry,
  w tabelce “Oznakowanie przewodów elektrycznych”, w 2-giej pozycji symbol F nie oznacza czasem stali? Sądzę, że wkradł się tutaj błąd.
  Pozdrawiam.

 2. Nie ma pierwiastka >stalstal< oznaczana jest Fe-żelazo (ferrum).

 3. Przewodów z gumy nie oznacza sie przypadkiem “O” jako oponowy? Np OMY – oponowy mieszkaniowy izol. polwinit (przewód listwy)

 4. Witam
  Coraz częściej spotykane jest nazewnictwo wg Dyrektywy LVD 73/23 EEC.
  Można by ten wpis rozszerzyć właśnie o nazewnictwo zgodne z dyrektywą.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa