Podłączenie silnika indukcyjnego klatkowego 3-fazowego
Silnik indukcyjny klatkowy zbudowany jest w części stałej zwanej stojanem i części ruchomej zwanej wirnikiem. W stojanie nawinięte są trzy uzwojenia fazowe, które w czasie pracy mogą być połączone w gwiazdę lub w trójkąt. Sposób połączenia zależy od sposobu zasilania silnika. Silnik indukcyjny klatkowy może być zasilany bezpośrednio z sieci, przez przełącznik gwiazda-trójkąt lub poprzez falownik.

Przełącznik gwiazda-trójkąt

Przełącznik gwiazda-trójkąt pozwala ograniczyć prąd rozruchowy silnika, jednak zmniejsza też jego moment rozruchowy. W taki sposób można łączyć silniki tylko jeśli:

 • na tabliczce zaciskowej wyprowadzone są wszystkie końce uzwojeń – 6 zacisków,
 • silnik przy normalnej pracy, zasilany bezpośrednio z sieci jest połączony w trójkąt – na tabliczce znamionowej powinno być 400V/690V (Δ/Y) lub tylko 400V (Δ). Silnik przedstawiony na zdjęciu u góry nie może być sterowany przez przełącznik gwiazda-trójkąt.

Do przełącznika doprowadza się 6 przewodów od silnika – od wszystkich początków i końców uzwojeń. Na tabliczce zaciskowej nie zakłada się mostków. Silnik w czasie rozruchu jest połączony w gwiazdę – prąd pobierany z sieci jest 3-krotnie mniejszy niż przy połączeniu w trójkąt, ale moment również jest 3-krotnie mniejszy. Po rozpędzeniu silnika do prędkości bliskiej prędkości synchronicznej, następuje przełączenie uzwojeń w połączenie w trójkąt.

Zasilanie bezpośrednio z sieci

Silnik może być zasilany bezpośrednio z sieci. Należy wtedy zwrócić uwagę na sposób jego podłączenia. Istnieją dwa rodzaje połączeń silnika – w gwiazdę oraz w trójkąt. Jeżeli na tabliczce zaciskowej silnika są wyprowadzone wszystkie początki i końce uzwojeń (6 zacisków), to należy ustawić odpowiednio mostki między początkami i końcami uzwojeń. Sposoby ustawienia mostków na zaciskach, w zależności od sposobu połączenia silnika przedstawia rysunek poniżej.

Sposoby połączeń uzwojeń silnika indukcyjnego klatkowego
Sposoby połączeń uzwojeń silnika indukcyjnego klatkowego

Silnik może być połączony w daną konfigurację jeśli na jego tabliczce znamionowej napisano, że przy tym połączeniu napięcie na uzwojeniach powinno wynosić 400V (napięcie międzyfazowe). W przypadku silnika ze zdjęcia u góry, należy go połączyć w gwiazdę – napięcie na uzwojeniu przy tym połączeniu wynosi 380V (napięcie międzyfazowe). Silniki z oznaczeniem 400V/690V (Δ/Y) lub tylko 400V (Δ), przy zasilaniu bezpośrednio z sieci, muszą być połączone w trójkąt.

Zasilanie poprzez falownik

Każdy silnik może być zasilany poprzez falownik, dzięki czemu istnieje możliwość płynnej regulacji jego prędkości obrotowej oraz płynnego i łagodnego rozruchu. Poza tym falownik pozwala na podłączenie silnika trójfazowego do jednej fazy, dzięki zastosowaniu falownika jednofazowego. Taki falownik na wyjściach ma napięcie 3x230V, więc można nim zasilać tylko silniki z uzwojeniami przeznaczonymi do pracy pod napięciem 230V. Na tabliczce znamionowej powinno być napisane: 230V/400V (Δ/Y). Silnik przedstawiony na pierwszym zdjęciu może być zasilany przez falownik jednofazowy i musi być połączony w trójkąt. W przypadku falowników trójfazowych, na ich wyjściu napięcia wynoszą zazwyczaj 3x400V. Należy zawsze zwrócić uwagę na napięcia wyjściowe falownika oraz odpowiednie połączenie uzwojeń silnika. Przy zasilaniu silników przez falownik, połączenie z silnikiem najlepiej zrealizować poprzez przewód ekranowany, w celu ograniczenia zakłóceń i sprzężeń. Ekran powinien być uziemiony na obu końcach. Nie jest to wymagane przy zasilaniu małych silników przez falowniki wyposażone w filtry. Sposoby podłączenia silnika powinny być określone w instrukcji falownika.
(Visited 30 401 times, 1 visits today)

17 myśli na temat “Podłączenie silnika indukcyjnego klatkowego 3-fazowego

 1. >Silnik przedstawiony na zdjęciu u góry nie może być sterowany przez przełącznik gwiazda-trójkąt.

  Bo?

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Nie może, jeśli jest podłączony do sieci elektroenergetycznej 0,4kV, czyli takiej jaka jest w Polsce, a post ten dotyczy właśnie takiego przypadku, tak jak też pozostałe posty na tej stronie. Rzeczywiście nie napisałem o tym.

 2. Witam
  A czy mógłbym podłączyć silnik w gwiazdę,żeby pracował normalnie na napięciu 400V a od czasu do czasu nie zmieniając połączeń podłączyć go pod falownik 3x230V?
  Rozumiem,że stracę na mocy ale na tym kompletnie mi nie zależy
  Proszę o odpowiedź

  • Witam,silnik jak chcesz podłączyć pod 400V to musisz zobaczyć na tabliczce znamionowej na jakie napięcia jest zbudowany silnik np jak jest 230/400 to pierwsza liczba oznacza nawój jest przystosowany do pracy pod napieciem 230V jest napieciem przewodowym czyli takie napięcie 230 tworzą √3 tego napięcia i wynosić bedzie 130V i jest to napiecie fazowe.Zatem napiecie 230 przewodowe mozesz tylko wciepywać na zaciski silnika oznaczonego 230/400 zaś polska to 400V awiec jesli chcesz nakarmić taki silnik napieciem 400V to musisz go polączyc tylko w gwiazde a wiec mamy silnik uruchomiony na 400Voltach w gwiezdzie,natomiast ten falownik to 3x230V to własnie wydaje mnie się ze taki falus to wlasnie daje napiecie przewodowe 130V a wiec mozesz go wciepywać na konfiguracji trójkąta,tak ja to widzę,tak więc wniosek taki bedzie ze na tym falku to dajesz na trojkat a na 400 sypiesz go na gwiazde,i od czasu do czasu chodzi tak a od czasu do czasu chodzi tak.pozdrawiam.

 3. Witam mam może głupie pytanie czy w sytuacji gdy podłączamy silnik trójfazowy do falownika trójfazowego przewody miedzy nimi muszą być podpięte w konfiguracji U(falownika) do U1(silnik) i kolejno V do V1 ,W do W1?? Kierunek obrotu silnika ustala falownik. I co gdy z falownika wychodzi UVW a w silniku podłączono wszystko jak leci. U na W W(Falownika) na V(silnika) V na U. Czy to robi jakąś różnicę falownikowi czy silnikowi?? Silnik gwiazda zasilanie 3x400V.Pozdrawiam

  • Zależy jaki silnik i zależy z jakim falowniki em ⁉️
   W Polsce jeżeli mamy silnik
   230/400 z 6zaciskami to z sieci w Polsce bezpośrednio Tylko w GWIAZDĘ ‼️, natomiast z Falownika jednorazowego 3x230V Tylko w TRÓJKĄT ‼️
   Bo Pierwiastek z 3 x 230V = 400V

   Jeżeli mamy silnik 400/690 to z sieci w Polsce bezpośrednio Tylko w TRÓJKĄT ‼️ z Falownika trojfazowego 3x400V tylko w GWIAZDĘ ‼️
   Bo Pierwiastek z 3 x 400V = 690V

   • Dodam, że tak jak autor na początku zaznaczył silnik 400/690V w Polsce można podłączyć przez automatyczny przełącznik Gwiazda Trójkąt który tylko na chwilę daje połączenie w gwiazdę a następnie przełącza silnik w zasilanie 3x400V czyli w TRÓJKĄT.

    Cytuję bardzo dobrze opisane :

    Przełącznik gwiazda-trójkąt
    Przełącznik gwiazda-trójkąt pozwala ograniczyć prąd rozruchowy silnika, jednak zmniejsza też jego moment rozruchowy. W taki sposób można łączyć silniki tylko jeśli:

    na tabliczce zaciskowej wyprowadzone są wszystkie końce uzwojeń – 6 zacisków,
    silnik przy normalnej pracy, zasilany bezpośrednio z sieci jest połączony w trójkąt – na tabliczce znamionowej powinno być 400V/690V (Δ/Y) lub tylko 400V (Δ). Silnik przedstawiony na zdjęciu u góry nie może być sterowany przez przełącznik gwiazda-trójkąt.
    Do przełącznika doprowadza się 6 przewodów od silnika – od wszystkich początków i końców uzwojeń. Na tabliczce zaciskowej nie zakłada się mostków. Silnik w czasie rozruchu jest połączony w gwiazdę – prąd pobierany z sieci jest 3-krotnie mniejszy niż przy połączeniu w trójkąt, ale moment również jest 3-krotnie mniejszy. Po rozpędzeniu silnika do prędkości bliskiej prędkości synchronicznej, następuje przełączenie uzwojeń w połączenie w trójkąt.

 4. “W przypadku silnika ze zdjęcia u góry, należy go połączyć w gwiazdę – napięcie na uzwojeniu przy tym połączeniu wynosi 380V (napięcie międzyfazowe).” – Nie zgadzam się z tym. Ten silnik ma oznaczenie 220/380 (Δ/Y), a więc jeśli sieć ma napięcie międzyfazowe 220V to taki silnik można połączyć w trójkąt, natomiast, jeśli sieć ma napięcie międzyfazowe 380V, ten silnik trzeba połączyć w gwiazdę, gdyż wówczas napięcie na każdej fazie uzwojenia będzie 380V/pierwiastek z 3, czyli właśnie 220V, które jest maksymalnym dozwolonym napięciem dla tego silnika.

  • mgr inż. Maciej Dolata

   W Polskim systemie energetycznym napięcie międzyfazowe wynosi 380V(lub 400V), a artykuł jest kierowany do polskich czytelników. Zgadzam się z Panem, że można podłączyć taki silnik w trójkąt jeśli napięcie międzyfazowe sieci wynosi 220V(lub 230V). Taka sytuacja to np. falownik jednofazowy który ma na wyjściach napięcie międzyfazowe właśnie 230V.

 5. Brawo bardzo dobry artykuł‼️☝️‼️

 6. Mam również głupie pytanie – ale to do szkoły…
  Co by się stało jeżeli silnik zostałby podłączony przez przełącznik gwiazda-trójkąt i jeśli możliwe byłoby chwilowe włączenie obu układów połączeń uzwojeń silnika?

 7. “Silnik w czasie rozruchu jest połączony w gwiazdę – prąd pobierany z sieci jest 3-krotnie mniejszy niż przy połączeniu w trójkąt, ale moment również jest 3-krotnie mniejszy. ”
  Prąd 3-krotnie mniejszy , czy √3 (czyli 1,73 razy mniejszy)?

 8. Fajny artykuł, niemniej myli się Pan. Prąd podczas rozruchu jest sqrt(3) mniejszy dla połączenia w gwiazdę. Dlaczego? Nie chce mi się wypisywać poprawnych równań, dlatego zalecam sprawdzenie Pańskich.
  P=U*I dla trójkąta
  P= (1/sqrt(3))*U*(1/sqrt(3))*I=(1/3)*U*I dla gwiazdy
  zatem moc dla gwiazdy jest 3 razy mniejsza, a przez to również moment. Cosinus fi pomijam, gdyż jest stały.
  Jeśli u Pana napięcie dla gwiazdy jest mniejsze o sqrt(3) a prąd o 3, to wyszłoby Panu że moc byłaby mniejsza o 3*(sqrt(3)).

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa