Nowoczesna instalacja elektryczna w mieszkaniu

Kupując mieszkanie lub je remontując stajemy przed problemem ułożenia instalacji elektrycznej. Przy remoncie jest to okazja do wymiany starej instalacji na nową – bezpieczniejszą i spełniającą najnowsze normy. Nowa instalacja elektryczna powinna charakteryzować się kilkoma aspektami, a większość z nich wynika z bezpieczeństwa osób użytkujących instalację. Ostatnio zdarzyło mi się rozmawiać z pewnym panem, który wymienił całą instalację elektryczną na nową, ale ułożył przewody 2-żyłowe. Oczywiście jest to poważny błąd. Aby nie popełniać tego typu błędów, najlepiej przed przystąpieniem do pracy dobrze zorientować się w wymaganiach jakim powinna odpowiadać nowoczesna instalacja elektryczna.

Artykuł ten zawiera praktyczne wskazówki dla elektromonterów jak układać nową instalację elektryczną, a także ma dać pogląd wszystkim użytkownikom instalacji elektrycznych, czy ich instalacja nie jest przestarzała lub źle wykonana. Mimo wszystko, instalacji elektrycznych nie powinny układać osoby niewykwalifikowane. Jeśli do takich należysz – zwróć się na samym początku do elektryka. Poza tym, każda nowa lub modernizowana instalacja elektryczna musi być wykonana na bazie nowego projektu i powinna być zakończona pomiarami elektrycznymi. Zgodnie z najnowszym prawem obowiązującym w Polsce, odpowiedzialność za to spoczywa na właścicielu.

1. Oprzewodowanie

Oprzewodowanie może sprawiać najwięcej trudności i tutaj zazwyczaj pojawia się najwięcej wątpliwości. Przewody prowadzimy po liniach prostych, pod kątami prostymi – nie robimy żadnych „skosów”. Wszystkie przewody do odbiorników jednofazowych powinny być 3-żyłowe (osobno przewód PE i N), a do odbiorników 3-fazowych (siłowych) powinny być 5-żyłowe. Najlepiej trzymać się zasady, że obwody oświetleniowe prowadzimy przewodami o przekroju 1,5mm2, a obwody do gniazd przewodami o przekroju 2,5mm2.

Unikamy stosowania puszek rozgałęźnych – w dzisiejszych czasach wszystkie przewody łączymy w puszkach do gniazd i wyłączników lub w oprawach oświetleniowych. Puszki rozgałęźne są niepraktyczne, ponieważ są to zbędne połączenia przewodów pod tynkiem, często widoczne na ścianie co dodatkowo jest nieestetyczne. Połączenia przewodów najlepiej wykonywać złączkami typu WAGO lub śrubowymi (można też przewody lutować) – nie pozostawiamy skręconych przewodów.

Kolejna rzecz to podział obwodów. Niektóre obwody powinny znajdować się na osobnych zabezpieczeniach, są to:

 • Obwód gniazd łazienki
 • Gniazdo pralka
 • Gniazdo lodówka
 • Gniazdo zmywarka
 • Gniazdo kuchenka

Do kuchenki najlepiej od razu doprowadzić przewód 5×2,5 – niektóre kuchenki są zasilane jednofazowo, ale wiele z nich wymaga jednak zasilania trójfazowego, więc nawet jeśli nasza kuchenka wymaga zasilania jednofazowego, pozostawiamy w ten sposób obwód przygotowany “na przyszłość”. Pozostałe obwody dzielimy w sposób równomierny starając się nie przekraczać ilości 4 gniazd na jednym obwodzie.

2. Osprzęt

Jaki osprzęt kupić? Trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze i najważniejsze, każde gniazdo musi mieć bolec ochronny. Po drugie niektóre gniazda muszą być w wykonaniu hermetycznym i są to wszystkie gniazda w łazience, gniazda na zewnątrz (np. na balkonie) i gniazda w kuchni w pobliżu umywalki.

W przypadku wyłączników oświetlenia, wybór zależy od naszej fantazji – czy dwu-klawiszowe, czy jedno-klawiszowe, czy schodowe. W niektórych pomieszczeniach, jak np. w korytarzu, warto zastosować wyłączniki schodowe i krzyżowe, aby możliwe było zapalanie światła z różnych miejsc. Więcej na temat wyłączników schodowych i krzyżowych znajduje się w innym moim poście – Połączenie wyłączników schodowych i krzyżowych.

3. Rozdzielnia i zabezpieczenia

Każdy obwód w nowoczesnej instalacji powinien być zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym oraz różnicowoprądowym. Ile wyłączników różnicowoprądowych? Czasem wystarczy jeden, ale lepiej jest obwód gniazd łazienki zabezpieczyć osobnym wyłącznikiem a pozostałe można zostawić na jednym lub rozdzielić na 2 lub 3. Po co? Ponieważ w przypadku uszkodzenia w jednym z obwodów, wyłącznik różnicowoprądowy nie wyłączy nam całej instalacji. W mieszkaniu każdy wyłącznik różnicowoprądowy powinien mieć prąd różnicowy równy 30mA. Prąd znamionowy wyłącznika jest zależny od maksymalnego prądu przez niego przepływającego, czyli od ilości i wielkości odbiorników. Więcej na temat wyłącznika różnicowoprądowego i sposobu jego instalacji można znaleźć w innym moim poście – Wyłącznik różnicowoprądowy.

Sposób podłączenia wyłącznika różnicowoprądowego jest bardzo ważny, ponieważ ewentualne błędy mogą spowodować jego niewłaściwe działanie lub ogólnie brak ochrony.

Jakie zabezpieczenia nadprądowe? Dobiera się je podczas projektowania instalacji. Najczęściej obwody oświetleniowe zabezpiecza się wyłącznikami B10, a obwody gniazd wyłącznikami B16. W niektórych przypadkach B16 może okazać się zbyt mały, a B10 zbyt duży, ale jest to już kwestia indywidualna rozwiązywana przez projektanta.

4. Połączenia wyrównawcze ochronne

W nowej nomenklaturze pojawia się takie określenie jako element ochrony przeciwporażeniowej uzupełniającej. Są to połączenia elementów metalowych takich jak rury z główną szyną uziemiającą znajdującą się w rozdzielnicy. W mieszkaniach takie połączenia mogą pojawić się w łazienkach i kuchni. Połączeniem wyrównawczym ochronnym obejmuje się np. metalowe elementy wanny, prysznica, pralkę, zmywarkę.

5. Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe

Najnowsze instalacje elektryczne powinny być wyposażone w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, które chronią urządzenia elektroniczne przed skutkami przepięć. Urządzenia elektroniczne są bardzo czułe na przepięcia w instalacji elektrycznej i takie przepięcia mogą spowodować ich uszkodzenie. W mieszkaniach nie zawsze jest wymagane zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, ponieważ takie zabezpieczenie może znajdować się w rozdzielnicy licznikowej (lub piętrowej).

Na koniec jeszcze raz podkreślam – jeżeli nie jesteś elektrykiem, NIE powinieneś wykonywać instalacji elektrycznych, nawet w własnym mieszkaniu. Prąd elektryczny stanowi śmiertelne zagrożenie!

(Visited 8 727 times, 1 visits today)

19 myśli na temat “Nowoczesna instalacja elektryczna w mieszkaniu

 1. to jeżeli “Unikamy stosowania puszek rozgałęźnych” a robił bym światło w pokoju to kabel od żyrandora i kabel z prądem trzeba pociągnąć do wyłącznika i wszystko tam połączyć ? dobrze kumam ?

  • Żeby uściślić, nie stosowanie górnych puszek rozgałęźnych wynika z trendów, a nie przepisów.
   Ułożenie instalacji a następnie połączenie jej elementów odbywa się w puszkach osprzętowych, które są głębsze od tradycyjnych.

   I nie nazwałbym styku ochronnego gniazda wtykowego jako bolec, mimo wszystko. Już 50 lat temu te “bolce” nosiły miano styków ochronnych w postaci płytek lub kołków.

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Dokładnie tak – wszystko łączymy w puszce od wyłącznika

 2. Cześć,
  Szkoda, że nie trafiłem na Twojego bloga gdy zaczynałem zabawę z elektryką w mieszkaniu. Być może nie każdy artykuł wyczerpuje temat, ale jest sporo informacji, które dla niedoświadczonego elektryka mogą okazać się przydatne. (Ot, taki ogólny komentarz :))

  Radek

 3. Myślę, że odchodzenie od puszek połączeniowych to nie wynik trendu, a oszczędność i lenistwo instalatora. Podobnie jest z peszlami których się nie stosuje podczas montażu nowej instalacji, a które zaoszczędzą czas i pieniądze w trakcie wymiany lub naprawy instalacji elektrycznej.

  • Nie sądzę, że unikanie stosowania puszek rozgałęźnych wynika z lenistwa instalatora – w wielu przypadka znacznie prościej było by zastosowanie jednej puszki rozgałęźnej w pomieszczeniu, niż wykonywanie wszystkich połączeń w puszkach gniazd i łączników. Wg mnie odejście od stosowania puszek rozgałęźnych wynika z potrzeby dostosowania instalacji do wymagań norm, które mówią że powinien być możliwy dostęp do wszystkich połączeń elektrycznych w instalacji, a w przypadku puszek rozgałęźnych inwestorzy nie chcąc mieć na ścianach nieestetycznych dekli, często takie puszki zatynkowali, przez co dostęp do takiej puszki był możliwy dopiero gdy instalacja zaczęła sprawiać problemy i trzeba było szukać ich przyczyny.

 4. Pamiętam jeszcze ze szkoły że kiedyś Obwody oświetlenia i gniazd wtykowych prowadziło się oddzielnie i posiadały oddzielne zabezpieczenia nadpądowe.
  Czy dobrze rozumiem że łącząc przewody z lampy i gniazd w jednej puszce ,wystarczy jeden przewód np o przekroju 2,5mm do połączenia z rozdzielnicą i jeden wyłącznik nadprądowy do owego obwodu ?

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Jeżeli oświetlenie i gniazda mają być na tym samym obwodzie to tak – wystarczy jeden przewód zasilający i jedno zabezpieczenie.

   • Należy jeszcze dodać że w przypadku jednego obwodu na wszystko nie powinno się stosować różnych przekrojów żył (np. 2,5mm2 do gniazd i 1,5mm2 do oswietlenia). Natomiast jak juz wystapią rożne przekroje żył w obwodzie z jednym zabezpieczeniem to trzeba je dobrac dla njmniej korzystnych warunków, więc dla żył o najmniejszym przekroju.

 5. witam artykuł ok co do puszek tak zwanych rozgałęźników to nie lenistwo ,ani nie brak chęci tylko prosta zasada przewód jest przeprowadzony z punktu a do b i tyle gdy nikt go nie uszkodzi mechanicznie to niema prawa się nic wydarzyć . a łatwość znalezienia połączeń jest niesamowita .co do łączenia w lampach nie jestem zwolennikiem leprze wydaje mi się doprowadzenie do każdej lampy osobnego kabla . jeśli chodzi o peszle -rurki no cóż nie są wymagane przy dzisiejszych izolacjach a poza tym klijeci chcą mieć tanio zrobioną instalację i za dodatkowe nakłady nie płacą .rurki dajemy do podłogi 😉 co do rużnicówek lepiej więcej niż mniej dla mnie wygląda to tak ; lodówka osobno ,zewnętrzne obwody osobno , alarm osobno , piec co osobno , kuchnia osobno a reszta podzielona na 2 systemach wtedy nie będziemy mieli problemu że wszystko padnie a no i żaluzje osobno żeby nie szukać po całym mieszkaniu jak coś padnie .to tak powinno wyglądać

 6. Nad instalacją elektryczną dobrze jest pomyśleć już na etapie projektu.

  Kupując dom lub mieszkanie, warto wczesniej wykonać pomiary elektryczne, które powinien wykonać elektryk z uprawnieniami. Sprawdzenie elektryki pozwoli uniknąć wielu mało przyjemnych niespodzianek.

 7. Lodówka oddzielny obowd a ile ona pradu pobiera ze oddzielny obwod powyzrj 2,5kw parodia jak aś

  • Oddzielny nie ze względu na pobór prądu, tylko na niezależność zasilania w przypadku zwarcia na innym odbiorniku.

 8. O nowoczesnych instalacjach polecam poczytać też tutaj: https://dlaelektrykow.pl/229-narzedzia-i-miernictwo Poza tym ciekawy wybór sprzętu, wartyo zajrzeć.

 9. dobrze napisane o przewodach 3×1,5 i 3 x2,5 i że trzeba rozdzielić PE i N tylko co zrobić jak w mieszkaniu do rozdzielnicy nie dochodzi L,N i PE tylko L i PEN? uziemienie robimy w gniazdku przez zerowanie? jeśli tak to czy potrzebujemy przewód 3×2,5 a nie wystarczy 2×2,5? i czemu instalację oświetleniową prowadzimy 3×1,5 skoro nie ma w rozdzielnicy L,N i PE? czy nie wystarczyłoby 2×1,5?

  • mgr inż. Maciej Dolata

   Rozdział robimy w rozdzielnicy i przechodzimy na instalację z oddzielnym przewodem N i PE. Temat samego rozdziału przewodów to już osobna sprawa opisana w innym artykule.

 10. Jestem w branży elektrycznej od początku kariery zawodowej i bardzo cenię takie poradniki. Zawsze można powtórzyć sobie wiedzę i przy okazji dowiedzieć się więcej. Ta praca zdecydowanie nie pozwala na zostanie w miejscu. Dzięki!

 11. Albo jeszcze lepiej, rozlozyc instalacje elektryczna w topologii gwiazdy.

 12. A jaki sklep elektryczny, hurtownię Pan poleca? My aktualnie zaopatrujemy się w https://electro24.pl.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa