Książki dla elektryka

Zawsze byłem zdania, że jeśli nie poszerzamy wiedzy w dziedzinie, w której się specjalizujemy, prędzej czy później wypadniemy z rynku. Ja czytam prawie codziennie. Postanowiłem polecić Ci kilka książek, które moim zdaniem są bardzo wartościowe w nauce i codziennej pracy każdego elektryka. Niektóre z pozycji są przeznaczone dla początkujących, inne dla doświadczonych inżynierów, a niektóre dla każdego.

Jak w każdej dziedzinie, książek o elektrotechnice możemy znaleźć bardzo dużo, jednak nie wszystkie pozycje są godne polecenia. Poniżej przedstawiam listę książek, które moim zdaniem są wartościowe. Wszystkie są napisane przez znanych autorów, będących specjalistami w elektrotechnice. Prawie każdy tytuł zawiera link do księgarni, w której można kupić daną książkę. Oto proponowane przeze mnie książki:

  1. Przepisy i normy – są to książki szczegółowo opisujące dane zagadnienie z punktu widzenia przepisów i norm obowiązujących w Polsce. Autorami są znani polscy specjaliści. Każda z nich dotyczy osobnej kategorii. Jest to pozycja niezbędna w bibliotece każdego inżyniera. Są one również bardzo dobrymi materiałami mogącymi służyć do nauki praktycznej wiedzy na temat elektryki. Wiele zagadnień z obowiązujących przepisów można znaleźć w Internecie, ale musimy mieć na uwadze to, że informacje w Internecie nie zawsze są sprawdzone i nie muszą być prawdziwe. Sam wielokrotnie sięgałem do poniższych pozycji, szczególnie w przypadkach wątpliwości niektórych kierowników budowy. Warto wtedy popierać swoje przekonania odpowiednimi przepisami:
  2. Bezpieczeństwo w elektroenergetyce„, Markiewicz Henryk – książka, w której opisano aspekty związane z bezpieczeństwem elektrycznym. Autor opisuje zagrożenia występujące w instalacjach elektrycznych i sposoby zabezpieczania instalacji przed porażeniem, skutkami przepięć, zwarć, powstaniem pożaru. Jest to wiedza, którą każdy pracujący w branży elektrycznej powinien mieć zawsze na uwadze – co więcej, bezpieczeństwo musi być zawsze na pierwszym miejscu. Polecam ze względu na tematykę, oraz autora, który jest znanym w Polsce inżynierem i niekwestionowanym specjalistą. Osobiście przeczytałem kilka książek Markiewicza i pisze on w bardzo przystępny sposób. Jest on autorem bardzo dobrych podręczników dla studentów. Ta pozycja znalazła się na mojej liście, bo w codziennej pracy stawiam bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Myślę, że książka przypadnie do gustu szczególnie osobom, które na co dzień pracują jako elektrycy, ale także studentom.
  3. Poradnik inżyniera i montera elektryka – seria poradników zawierająca wszelkie możliwe aspekty związane z elektryką. Bardzo dobrze jest mieć to w swojej bibliotece, ponieważ łatwo znaleźć w nich informacje, których możemy akurat potrzebować, które budzą nasze wątpliwości. Do Poradników sięgam najczęściej, bo elektrotechnika jest w nich opisana w zwięzły sposób – bez zbędnych opisów. Coś dla każdego, kto potrzebuje jasnych i przejrzystych informacji, dla osób myślących typowo analitycznie. Do mnie informacje przedstawione w taki sposób trafiają najłatwiej. Poradniki te przydają się w codziennej pracy:
  4. AutoCAD – AutoCAD jest najlepszym na rynku programem do projektowania. Zawsze tak uważałem, jest niezwykle elastyczny i przepełniony możliwościami. Można w nim naszkicować praktycznie wszystko. Jednak jest bardzo skomplikowany i warto mieć pomoc w postaci przewodnika. Pamiętam, że kiedy zaczynałem pracę z AutoCADem – na studiach – taką książkę miałem praktycznie zawsze otwartą obok komputera. Oczywiście była to książka dotycząca starszej wersji, poniżej prezentuje polecane prze ze mnie przewodniki po najnowszym AutoCADzie:
  5. Fotowoltaika – Kilka ciekawych książek na temat podstaw fotowoltaiki. Niektórym przyda się przy poszerzaniu wiedzy elektrycznej, ale są też bardzo dobre dla studentów. Informacje na temat fotowoltaiki można czerpać także ze szkoleń. Jednak szkolenia są różne i jeśli chcielibyśmy wynieść z nich komplet informacji niezbędnych dla elektryka, to musielibyśmy sporo zapłacić. Sam prowadziłem szkolenia z zabezpieczeń elektrycznych w fotowoltaice i miałem bezpośrednią styczność z wieloma szkoleniami i prelegentami. Niektóre są godne uwagi, prelegenci są dobrymi specjalistami i można się z nich wiele dowiedzieć, ale tak jak napisałem powyżej – takie szkolenia kosztują. Myślę że podobną wiedzę można zdobyć taniej z poniższych książek:
  6. Język angielski dla elektryków – W dzisiejszych czasach język angielski jest niezbędny w prawie każdej branży. Również jako elektrycy, a szczególnie specjaliści w tej dziedzinie coraz częściej spotykamy się z językiem angielskim. Coraz więcej instrukcji, dokumentacji, opisów itp. jest napisana tylko w języku angielskim. Sama znajomość podstaw języka nie wystarczy, potrzebna jest także znajomość języka branżowego. Osobiście uczyłem się języka branżowego na studiach i dzięki temu teraz nie mam problemów z instrukcjami, dokumentacjami itp. Dodatkowo mam indywidualne zajęcia z języka angielskiego, ale słownictwa branżowego trzeba się nauczyć dodatkowo. Zazwyczaj osoby myślące podobnie jak ja – analitycznie, technicznie, logicznie – mają problemy z przyswajaniem języka. I to nie jest tylko moje zdanie, ale to samo mówią lektorzy. Jednak trzeba się go uczyć, bo języka angielskiego jest wokół coraz więcej. Sam słownik nie wystarczy, bo zwykły słownik nie zawiera słownictwa branżowego, dlatego warto się zaopatrzyć w polecany przeze mnie poniżej. Także jeśli nawet znasz język angielski, przyda Ci się książka dotycząca języka branżowego:

Jeśli znacie jakieś inne ciekawe pozycje, które powinny się znaleźć w bibliotece elektryka, podzielcie się tym w komentarzach.

(Visited 1 734 times, 1 visits today)