Napisany przez 15:58 Instalacje elektryczne, SEP 2 komentarze

Rozruch bezpośredni silnika indukcyjnego klatkowego – dobór zabezpieczeń, stycznika i przewodów

Każdy silnik indukcyjny klatkowy powinien być zabezpieczony przed zwarciami i przeciążeniami. W poniższym wpisie przedstawię tabelę, na podstawie której każdy szybko dobierze prąd zabezpieczenia termicznego(przeciążeniowego), wyłącznika silnikowego, wkładki topikowej bezpiecznika, przekroje przewodów. W poniższym wpisie zajmiemy się doborem zabezpieczeń dla silników przy rozruchu bezpośrednim. Przy rozruchu gwiazda-trójkąt dobór wygląda trochę inaczej, ale o ty w innym wpisie. Wpis ten powstał z myślą o osobach chcących samodzielnie dobierać zabezpieczenia dowolnych producentów, oraz z myślą o serwisantach układów automatyki i zabezpieczeń silników elektrycznych.

Każdy silnik indukcyjny klatkowy powinien być zabezpieczony przed zwarciami i przeciążeniami. W poniższym wpisie przedstawię tabelę, na podstawie której każdy szybko dobierze prąd zabezpieczenia termicznego(przeciążeniowego), wyłącznika silnikowego, wkładki topikowej bezpiecznika, przekroje przewodów. O samym zabezpieczaniu silników elektrycznych pisałem tutaj. Zachęcam do zapoznania się z tym wpisem przed przystąpieniem do doboru zabezpieczeń. Nie zawsze wszystkie zabezpieczenia są wymagane. Również zachęcam do zapoznania się z wpisem dotyczącym sposobów podłączenia silników elektrycznych, o czym pisałem tutaj.

W poniższym wpisie zajmiemy się doborem zabezpieczeń dla silników przy rozruchu bezpośrednim. Przy rozruchu gwiazda-trójkąt dobór wygląda trochę inaczej, ale o ty w innym wpisie. Wpis ten powstał z myślą o osobach chcących samodzielnie dobierać zabezpieczenia dowolnych producentów, oraz z myślą o serwisantach układów automatyki i zabezpieczeń silników elektrycznych.

Wzory schematów instalacji fotowoltaicznej - plik do edycji

W katalogach producentów zabezpieczeń, można się spotkać z określeniami: koordynacja 1 i koordynacja 2. O co chodzi? Chodzi o sposób zabezpieczania silnika. Określenia te pochodzą z norm IEC 947-4-1 oraz EN 60 947-4-1. W przypadku koordynacji 2 dodatkowo zabezpiecza się stycznik lub urządzenie rozruchowe (np. falownik) przed skutkami zwarć, a w koordynacji 1 – nie. Zabezpieczenie takie odbywa się poprzez zastosowanie dodatkowych szybkich bezpieczników.. W koordynacji 1, po zwarciu stycznik, lub układ łagodnego rozruchu nie musi nadawać się do dalszej eksploatacji. W koordynacji 2 jest on dodatkowo chroniony.

Tabela doboru zabezpieczeń

Objaśnienia:

Pns – moc znamionowa silnika
Ins – prąd znamionowy silnika
Uns – znamionowe napięcie zasilania
In – prąd znamionowy wkładki topikowej
Iwp – prąd nastawiony na zabezpieczeniu przeciążeniowym/wyłączniku silnikowym = 1,1Ins
D1 – przekrój żył przewodów wewnątrz rozdzielnicy
D2 – przekrój żył przewodów na zewnątrz rozdzielnicy

Aby powiększyć tabelę – kliknij na nią.

dobor zabezpieczen silnika

Jak zwykle, proszę o komentarze – czy coś zmienić, dodać, ulepszyć.

(Visited 8 962 times, 1 visits today)
Wzory schematów instalacji fotowoltaicznej - plik do edycji